První dojmy


  ze stavebnice (kit) Active A210ss
 
(RC OnRoad AWD 1/12, resp. 1/10 - M-chassis)
kategorie Wheel base (rozvor) 210 mm

 
 

 
Jakkoli mě závody silničních automobilů, stejně jako jejich RC zmenšenin, ponechávají chladným (připadají mi v důsledku téměř žádného vertikálního pohybu závodních strojů a především pak jejich kol příliš statické), má duše strojaře zaplesala, když jsem v sídle firmy RC Autoko zahlédl stavebnici modelu A210ss japonského výrobce Active Hobby Products, jehož výrobků je firma RC Autoko pro Českou republiku výhradním dovozcem.
 
Důvody mé potěchy strojaře byly dokonce hned čtyři:
 

  • miluji miniatury. A dílenské zpracování, použití kvalitních materiálů, obvyklých spíše pro tuningové díly, již v základním provedení i promyšlená konstrukce modelu z něj činí v mých očích krásný šperk:-)
  • navíc se jedná o skutečnou stavebnici - celý model je dodáván v rozsypu. A to ne v rossypu ledajakém. Obsahuje totiž značné množství prvků, které umožňují nezvykle vysokou variabilitu (různý rozvor, rozchod zadní nápravy i držáky pro celou škálu karoserií - jak pro konstruktéry zamýšlené měřítko 1/12, tak možné M-chassis 1/10). Vše zpracováno tak dokonale, že je radost model sestavovat i pro méně zkušeného modeláře;

  • rozvor 210 mm nabízí možnost použít obrovské množství karoserií vyráběných pro tuto kategorii modelů;
  • a protože již z vlastní zkušenosti vím, jak důležité je pro model i modeláře moci se porovnat se srovnatelnými modely (radost kterou závodění přináší je mnohonásobná, oproti radosti, kterou přináší jezdění “jen” pro radost:-D), pak ve světle skutečnosti, že je vyhlášen celoroční seriál závodů těchto modelů, je pro mě těžké odolat představě, jak se po dráze mezi ostatními modely prohání “můj” Mini Cooper nebo Fiat 500:-)
 
 
Papírová krabice s šikovným plastovým madlem a na dnešní dobu příjemně střízlivým vzhledem skrývá vše potřebné pro úspěšné sestavení modelu, a to v jakékoli zamýšlené konečné podobě (1/12 nebo 1/10 M-chassis).
 

 
Přepravní krabice obsahuje ještě jednu uvnitř a tato sestava se přímo nabízí k mnou oblíbenému přetvoření na přepravku.

 
Přestože se jedná o závodní speciál (pro plné využití jeho vlastností vyžaduje model kvalitní dráhu s minimem nečistot, a není tedy určený pro jezdění “jen” pro radost na parkovišti supermarketu), díky dokonalému předpřipravení výrobcem, stavba modelu je dostupná pro méně zkušené modeláře, protože nevyžaduje vlastně nic jiného, než pečlivost doplněnou 2 “imbusovými” šroubováky se šestihrany #1,5 a #2 mm, klasický modelářský kříž nástrčných klíčů na malé matice, malé štípací kleště pro odštipování jednotlivých plastových dílů od “stromečku” a ostrý nožík nebo jehlový pilník pro začištění dílů od zbytků nálitku, ev. otřepů.
 

Díky názornému manuálu (pdf - 12,7MB) a jednoznačně identifikovatelným balíčkům pro jednotlivé úkony, které obsahují vše potřebné, včetně spojovacího materiálu, lze model sestavit během jednoho odpoledne.
 
O tom, že je model vhodný také pro začínající závodníky svědčí i praktická zkušenost se stavbou zde popisovaného modelu, který při dodržení hodnot nastavení (”set upu”) předepsaných v manuálu vykazuje s dodávanými pneumatikami překvapivě velmi dobré jízdní vlastnosti!
 
Samotná stavba pak v sobě neskrývá žádnou záludnost, takže tu zařazuji obrázky jejích jednotlivých fází bez komentáře.

Součástí stavebnice je nenabarvená karoserie Lotus v měřítku 1/12 s řadou detailů, jako jsou stěrač, zpětná zrcátka i paraboly pro svítící diody (viz. propagační video).
 

 
Součástí stavebnice je také řada prvků umožňujících jeho přestavbu na zkrácený podvozek v měřítku 1/10 (M-chassis) a přichycení tomu odpovídající karoserie.

 
Podvozek je konstruován pro napájení 6 články, ev. akupackem 7,2V (součástí stavebnice je i držák tohoto akupacku).
 
U zde předváděného modelu byla dána přednost serioparalelnímu uspořádání 6 LiFe akumulátorů.

Hlavním důvodem takového rozhodnutí byla minimální náročnost tohoto typu akumulátorů z hlediska údržby daná jejich vysokou proudovou zatižitelností i možností nabíjet je vysokými proudy a absolutní neexistencí paměťového efektu.
 

K jejich provozu stačí jen uhlídat, aby jejich napětí nepokleslo pod 3V na článek, nabíječ, který je umí nabíjet (např. SHARK 20 LiFe) a při skladování zajistit, aby se navzájem nevybily.
 
Na obrázku je patrná část kabeláže s konektory uspořádanými tak, aby je bylo možné rozpojit na 3 do série spájené dvojice článků.
 

Jedinou komplikací, kterou toto řešení přináší a kterou je třeba vyřešit, je nevyváženost modelu vůči podélné ose v důsledku nižší hmotnosti LiFe článků.
 
Jak je patrné z celkového pohledu na vybavený podvozek, konstruktéři počítali s tím, že hmotnost NiMh, resp. NiCd článků bude kompenzovat hmotnost motoru a RC elektroniky.
 
Samozřejmě, že nic nebrání tomu přidat na stranu akumulátorů závaží. Na druhou stranu se tu otvírá příjemný prostor pro “výzkum” optimálního přesunu částí RC elektroniky, aby se zachovala výhoda celkově nižší hmotnosti modelu:-)

I tak se ale model chová na dráze velmi kultivovaně.
 
Navíc nabízí zkušeným modelářům možnost úplného “set upu” (včetně nejenom kuličkových diferenciálů, ale např. i pružin různé tuhosti servo saveru) a docílení optimálních jízdních vlastností pro konkrétní podmínky.
 

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Jakkoli není model určen pro jezdění jen pro radost, pokud ovšem nemáte k dispozici kvalitní asfaltovou dráhu (nikoli parkoviště supermárketu) nebo dostatečně rozměrný koberec, nejlépe v tělocvičně, ale přesto je, díky dokonalé přípravě výrobce, vhodný nejenom pro zkušené, ale i začínající závodníky
 
Za cenu necelých 5.000 Kč nabízí stavebnice i méně zkušeným modelářům možnost postavit jak výrobcem zamýšlený RC OnRoad AWD v měřítku 1/12, tak zkrácený podvozek v měřítku 1/10 (M-chassis), a to se značnou mírou variability konečného nastavení.
 
Nezanedbatelnou skutečností je, že kromě možnosti účasti na závodech RC silničních (OnRoad) automobilů v měřítku 1/10 i celoročního seriálu závodů těchto modelů s více méně stejným výkonem.
 

 

18.8.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.