Odvalující se “padáky”


RC modelu motocyklu Anderson M5 1/5
 
 
Tak jako řidič motocyklu se se občas, aby neupadl, neobejde bez nohou, neobejde se RC model motocyklu bez “padáků”, přičemž existuje nepřímá úměra mezi jejich spotřebou a pilotní zručností toho, kdo model na dálku ovládá :-) Proto zvláště na počátku vlastnictví modelu bývá spotřeba padáků citelná.
 
Dá se říci, že vymýšlení co nejlevnější náhrady originálních “padáků” se věnuji od samého počátku své RC motocyklové kariéry. Takže, když dosloužily “padáky”, které byly součástí dodávky modelu, vynechal jsem všechny “slepé uličky vývoje” a aplikoval i na RC model terénního motocyklu Anderson M5 1/5 “padáky”, které se mi osvědčují na mých silničních RC modelech motocyklů.
 
 

Velkou motivací ke hledání náhrady za originální padáky byla jejich cena - za 2 páry (jeden délky 200 a jeden 250 mm), resp. za necelý metr plastové tyčoviny průměru 4 mm chce výrobce 5,40 € a distributor pak 139 Kč. Přitom v Česku je dostupná plastová tyčovina podobných vlastností, byť ne menšího průměru než 5 mm, za zhruba desetinu této ceny.

 
Dlužno říci, že pro terénní (offroad) RC model motocyklu jsou z mého pohledu obloukové “padáky” z plastové tyčoviny nejvhodnější, protože po nerovnostech terénu kloužou jako lyžiny.
 

Důvody, které mě vedly k použití z provozního hlediska méně výhodné konstrukce “padáků” (dochází k tomu sice velmi sporadicky, nicméně přesto se občas stane, že se “padák” zaklíní mezi drny nebo kameny a model pak nemá sílu se z této situace dostat vlastní silou) byly dva:

  • plastová tyčovina průměru 5 mm mi připadala vůči modelu příliš humpolácká. Každopádně ale nic nebrání tomu pro příliš rozeklaný terén použít klasické “padáky”, byť z plastová tyčoviny průměru 5 mm - účel světí prostředky :-D;
  • tím hlavním ale byla skutečnost, že jediné, co se na těchto “padácích” opotřebovává, nicméně oproti silničním RC modelům motocyklů mnohem pomaleji, jsou koncová kolečka, přičemž ale mohu s úspěchem použít kolečka pro silniční model již příliš obroušená, tudíž jezdím “zadarmo”, protože bych je jinak jako nepoužitelná stejně vyhodil :-)
 

Samotná úprava modelu je pak velice jednoduchá - příslušným vrtákem zvětším otvor v zadním držáku původního padáku (na obrázku je označen šipkou), zasunu do něj “padák” vyrobený pomocí jednoduchého přípravku, který zajistím proti samovolnému vypadnutí původním “červíkem”.
 
Jak je patrné z obrázků jízdy, modelu to docela sluší :-)
 

 

1.4.2010


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.