Návod na sestavení


stavebnice RC modelu závodního speciálu motocyklu PH design PH 09 1/5
 
 
Model PH 09, výrobek firmy RC AUTOKO, je vylepšenou verzí modelu PH 08 a proto pro něj platí ve své podstatě vše, co je zaznamenáno o jeho předchůdci (viz. levé menu). Podobné je to i s jeho sestavením. Pokud by vám připadal tento návod příliš stručný, hledejte inspiraci v návodu k sestavení modelu PH 08.
 
Stavebnice umožňuje jak levný (cena 6.900 Kč), přitom ale vysoce kvalitní upgrade v Česku běžně dostupného RC modelu motocyklu Thunder Tiger Duccati 999, tak i náročnějším majitelům stavebnice postavit si model dle svých představ, ev. dle své “kapsy”. Proto stavebnice neobsahuje kola, přední vidlici, motor, RC soupravu ani elektroniku. V prvním případě lze použít prvky RC modelu motocyklu Thunder Tiger Duccati 999, ve druhém případě si pak může majitel stavebnice opatřit prvky své, aniž by musel cokoli ze stavebnice vyhodit, jak je to běžné při tuningu RTR sestav.
 
Stavebnice obsahuje bočnice z “uhlíku” s předpřipravenými otvory a nalisovanými ložisky a páku serva řízení z téhož materiálu. Dále jsou její součástí, kromě zadní pružící jednotky, ložisek a nezbytného spojovacího materiálu, z duralu vyrobené zadní kyvná vidlice, držák přední vidlice a držák motoru.
 
 

 
Při montáži samotné stavebnice využijeme následující nářadí:

  • modelářské šroubováky s šestihrany 2 a 2,5 mm;
  • modelářský nástrčný klíč;
  • ruční brusku nebo pilku na železo a jehlové pilníky;
  • nůžky;
  • výtvarnický nůž nebo skalpel.

 

 
Montáž zahájíme kompletací pravé bočnice.
 
Pomocí 3 šroubů M3×16 a prostřednictvím 3 distančních válečků dlouhých 5mm připevníme k bočnici držák motoru.
 
Orientujeme ho, jak je patrné z obrázku. Šrouby přichytíme dvakrát pomocí spojovacích válečků (jednoho krátkého - 26 mm a jednoho středně dlouhého - 30mm) a jednou pomocí podložky a samojistící matice.
 
Pomocí dvou šroubů M3×4 a dvou podložek připevníme domeček ložiska.
 
Třemi šrouby M3×8 a třemi podložkami pod jejich hlavami připevníme plastový díl vymezující polohu krku řízení. Je třeba postupovat s citem, protože do plastu jsou závity již vyříznuty.
 
Pomocí dvou šroubů M3×8 a dvou podložek připevníme k zesílené části bočnice držáky padáku.
 
Třemi šrouby M3×8, třemi podložkami, samojistící maticí a dvěma středně dlouhými spojovacími válečky (30 mm) přichytíme (zatím spoje zcela nedotáhneme!) sedlovou část k bočnici.
 
Pomocí šroubů M3×8 a podložek (ke každému válečku po jednom kusu) pevně připevníme zbylé spojovací válečky - pro sedlovou část použijeme delší válečky (34mm), přičemž jediný silnější propojovací váleček z celé sady, který má v sobě kolmý otvor, umístíme až na zadní konec modelu.
 

 
Analogicky sestavíme levou bočnici

 

 
UPOZORNÉNÍ:
 
Pokud nepoužijete nízkoprofilové servo, je rozumné v tento okamžik (před spojením obou bočnic rámu modelu), nainstalovat servo řízení, tj. naměřit, odvrtat otvory (stačí 2, ležící na úhlopříčce) a servo připevnit k bočnici.
 

 

 
Před smontováním rámu usadíme do modelu sestavenou zadní kyvnou vidlici.

 
Šrouby spojující prostřednictvím spojovacích válečků obě bočnice nedotahujeme dříve, dokud rám přiložením a přitlačením k rovné desce nesrovnáme. Teprve po tomto jeho usazení šrouby definitivně pevně utáhneme.

 
Poloha pružící jednotky je vymezena pomocí vymezovacích vložek vyrobených na horním úchytu z palivové hadičky a na spodním úchytu z kovové trubičky. Hadička i trubička jsou součástí dodávky.

 
Podobně jako s modelem PH08 máte teď před sebou velice kvalitní základ, který čeká již jen na doplňky. kterými ho vybavíte - buď je převezmete z modelu Thunder Tiger Ducati 999, nebo mu dopřejete to nejlepší, co ve světě seženete:-)
 
 
Těším se s vámi na setkání na některém ze závodů série RC MOTO GP Čelákovice 2010 :-)

 

15.12.2009

 
 


Co je nového u kamarádů:

RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.