Volba typu akumulátorů


pro RC model závodního speciálu motocyklu PH design PH 08 1/5
 
 
Z hlediska dynamických sil působících na model, potažmo jeho optimálního chování na závodní dráze je velmi důležité maximálně minimalizovat (krásné sousloví!:-D) jeho provozní hmotnost.
 
Rozhodnutí, které nemálo ovlivňuje konečnou hmotnost modelu, je volba zdroje elektrické energie.
 

 

Já dal z osobních důvodů přednost klasickému, resp. LiPoly akumulátoru o kapacitě 5000mAh, takže jsem využil i původní plastový držák akumulátoru, jehož polohu mezi bočnicemi jsem fixoval kousky palivové plastové hadičky.
 
Stojí za to ale uvážit, zda model nedovybavit natrvalo sadou 2 akumulátorů LiFe. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale provozní natolik nižší, že při dostatečně častém provozu modelu jsou konečné celkové náklady srovnatelné. Protože se jedná o akumulátory poměrně nové, používané především jako zdroj energie pro RC modely vrtulníků, zmíním tu pár důležitých informací o nich.
 
Přednostmi LiFe akumulátorů jsou jejich nízká hmotnost, vysoká proudová zatižitelnost i možnost nabíjet je vysokými proudy a absolutní neexistence paměťového efektu. Naproti tomu vyžadují speciální nabíječ (např. SHARK 20 LiFe) a je třeba uhlídat, aby jejich napětí nepokleslo pod 3V na článek.
 
Není tedy nutno snímat kapotáž a měnit akumulátory - po zhruba 15 minutách jízdy se lze za cca 10-20 minut (záleží na hodnotě maximálního nabíjecího proudu, kterého je nabíječ schopen) znovu vydat na trať. Zabezpečení před poklesem napětí pod 3V na článek pak je možné, ale není nutné řešit koupí drahého regulátoru. Stačí jen otestovat si dobu, po kterou lze jezdit, aniž by došlo k nebezpečnému poklesu napětí, a tu pak s mírnou rezervou dodržovat.
 
Způsobů, jak přichytit k modelu držák z tenkostěnné plastové trubky, je řada. Já osobně se rád držím hesla, že v jednoduchosti je krása, proto se mi líbí žešení z obrázků dole - držák akumulátorů přitažený plastovým páskem mezi dva kousky plastové trubičky vhodné délky, které díky své elasticitě jednoznačně vymezí mezi sebou polohu držáku.
 

 

13.5.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.