Náhrada NiMH akumulátoru akumulátorem Li-Poly


TeamLosi Micro-T Stadium Truck RTR (LOSB0230)
 
 
Přestože jsem jsem na počátku předpokládal záměnu hnacího NiMH akumulátoru akumulátorem Li-Pol, nakonec jsem se k tomu neodhodlal - nikde jsem nenašel lipolky, které by se vešly do prostoru pro akumulátor a měly výrazně vyšší kapacitu, než 150mAh stávajícího akumulátoru. Teprve přestavba losinek na dakarské Tatry, kde využívám prostor pod korbou na lipolky 460mAh, mi to umožnila. A protože se mě na to v poslední době ptalo několik lidí, rozhodl jsem se věnovat tomuto tématu samostatný článek.
 
Jak jsem už mnohokráte na tomto webu deklaroval, můj vztah k elektrotechnice není nijak příkladný, ale i já jsem cítil, že 3,7V jednoho článku je oproti 4,8V NiMH akumulátoru málo a 7,4V dvou článků naopak příliš.
 
A jelikož v losince není dost místa na to, abych nahradil originální přijímač integrovaný na jedné desce s regulátorem, přijímačem a regulátorem, u kterých bych věděl, že je napětí 7,4V neohrozí, nechal jsem si pro jistotu od kamaráda udělal “srážeč napětí” ze tří diod 1N5401, což jsou diody 3A/80V, ale lze tam prý dát jakékoli křemíkové 3A (motor bere, jak mi kamarád ověřil měřením, od 0,5 do 2A) - nejčastěji jsou prý k sehnání 1N5408, které jsou na 1000V. Rozměrově je to totéž.

Jak můžete vidět, docela tam pasují:-)
 
Diody se zapojí do série (tj. přímo mezi akumulátor a desku přijímače) v propustném směru (pokud losinka nereaguje na vysílač, pak jsou diody v závěrném směru a stačí je jen zapojit obráceně).

 .

 
Nezapomeňte, že pokud použijete jako zdroj energie akumulátory Lixxx, měl by váš regulátor umět uhlídat minimální napětí akumulátoru (3V na článek) a včas zastavit odběr proudu, protože tento pokles má na jejich životnost údajně fatální vliv.
 
Losinka to samozřejmě neumí, takže je třeba mít to na mysli a raději přestat jezdit dříve, ev. si opatřit nebo vyrobit indikátor poklesu napětí. Nabídek i návodů lze na internetu najít dost. U mých dakarských Tater tuto funkci plní osvětlení - kamarád mi vyrobil “udělátko”, které způsobí, že při poklesu napětí pod 6V svítící diody zhasnou.
 
 
22.4.2007
 
 

Přikládám ukázku realizace zatím bez modulu se svítivými diodami (ale ten bude stejně součástí karoserie).
 
Srážecí diody jsou přilepeny oboustrannou lepicí páskou a akumulátor je přichycen pevnostním suchým zipem.
 
Losinka i s tímto “nákladem” a úměrně tomu zvýšeným těžištěm skáče a létá vzduchem jako když měla v sobě jen malý NiMh akumulátorek:-) A stávající LiPolku jsem zatím ještě nikdy nevybil do vybita (tj. celých 460 mAh), protože mě nikdy nebavilo jezdit s ní tak dlouho, tj. cca 25 minut nonstop:-)

 

2.5.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.