Princip pružící jednotky


nejen RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR
 
 
Součástí optimalizace podvozku je i naladění jeho pružících jednotek. Pružící jednotky RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU se v principu neliší od pružících jednotek jiných modelů.
 
Pak snad nejenom začátečníci, kteří svou RC modelářskou dráhu začínají právě tímto modelem, uvítají následujících pár informací:-)
 
 

Pružící jednotka kombinuje funkci jak odpružení, tak i tlumiče.
 
Přičemž princip tlumiče je prostý - ve válci (PD2190) naplněném vazkou kapalinou

Jen pro ty zvídavější přidávám informaci, jak je ve fyzice definována tekutina a jak kapalina. Nevím jak vy, ale já se musím vždy, když se je snažím rozlišit, velmi soustředit, abych to nepopletl:-) Pro jistotu proto používám následující mnemotechnickou pomůcku.
 
Tak tedy, ne každá tekutina kape (takové “nekapající” tekutiny se nazývají plyny), ale naproti tomu každá kapalina teče!
 
To rozlišení je důležité proto, že tekutiny, které nejsou kapající (plyny), jsou stlačitelné, kdežto kapaliny jsou nestlačitelné).

 
se pohybuje píst - to je ten malý plastový kroužek se dvěma otvůrky, který je na pístní tyči fixován dvěma pružnými pojistnými kroužky (”ségrovkami”). Hustota kapaliny (v tomto případě silikonového tlumičového oleje), těsnost pístu i velikost a počet otvorů v něm pak určují míru tlumení.

Ale pozor! Součástí sady prvků PD2197 je (zcela nahoře) i tvarované (vyduté do prostoru válce) těsnění uzávěru válce (v našem případě funkci uzávěru plní horní oko pružící jednotky PD2191), které se tudíž s pístem nepohybuje (není s ním nijak spojeno), ale naopak svým tvarem vytváří nezbytnou vzduchovou bublinu.

Tato vzduchová bublina slouží ke kompenzaci změn nestlačitelného objemu v důsledku zasouvané pístní tyče do válce (vzduch je plyn, a tudíž, oproti kapalinám a pevným látkám, je stlačitelný).
 

2282888_IMG.jpgProto aby tlumiče tlumily, tj. aby se píst v tělese tlumiče pohyboval, je třeba těleso tlumiče olejem nepřeplnit.
 
K upuštění přebytečného oleje slouží u některých tlumičů např. otvor v horní části tělesa tlumiče (viz. obrázek), který se “otvírá” povolením horního víka.

V případě tlumiče našeho modelu je třeba s definitivním uzavřením víka (horního oka PD2191) trpělivě počkat, nejprve než se zbavíme všech vzduchových bublin v obsahu válce (pomáhá tomu opatrné posouvání pístu nahoru a dolů vnitřkem válce) a pak než vyteče přebytečný olej z válce, aby zůstala zachována vzduchová bublina nad těsněním. Jinak hrozí, že se model bude při dopadu chovat jako přefouknutý míč, jak se mi to podařilo u mého prvního modelu:-D

Pružící jednotky RC modelů Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU jsou horním okem “nacvaknuty” na kouli kulového čepu zašroubovaného do držáku pružících jednotek (”parohů”) do spodního oka je “nacvaknuta” koule s otvorem pro čep, který tvoří šroub procházející podélně spodními rameny polonáprav.

Zatímco sejmout horní oko z koule kulového čepu není víceméně problém, vyjmutí spodní koule vyžaduje jistý cvik. Já si situaci ulehčuji nasunutím šestihranného šroubováku do otvoru v kouli.

Aby bylo možno pružící jednotku rozebrat na jednotlivé součástky, (ale třeba i jen při výměně pružiny), je třeba odstranit spodní misku pružiny, která je nasunuta na spodním plastovém oku a která má na boku “škvíru” právě jen na protažení pístní tyče.

Po odstranění spodní misky tak získáme (viz. prvky uprostřed obrázku od spoda nahoru) - spodní misku pružiny, pružinu, horní misku pružiny, případně i podkovovité (to aby šly na pružící jednotku nasouvat, aniž by jí bylo třeba rozebírat) podložky sloužící ke zvýšení tuhosti pružiny jejím stlačením a samotný tlumič (na obrázku napravo)


 
Sečteno a podtrženo:
 
Pružící jednotky zásadním způsobem ovlivňují jízdní vlastnosti RC modelů automobilů nebo motocyklů a vyplatí se proto věnovat jejich údržbě a naladění maximální pozornost.
 
Samotné optimální nastavení, tj. volba pružin optimální tuhosti, volba oleje optimální hustoty je buď otázka zjištění hodnot nastavení od majitele modelu s objektivně (jeho model se na dráze chová, jak je třeba) optimálmě naladěnými pružícími jednotkami, ev. zdlouhavější cestou vlastního hledání a testování možných variant.

 

27.4.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.