Odvalující se “padáky”


(ochranné rámy) RC modelu motocyklu PH Design PH 08 1/5
 
 

Na samém počátku své RC motocyklové “éry” jsem si vyrobil odvalující se “padáky”. Byly ale příliš krkolomné, takže jsem je relativně brzy opustil. Ale myšlenka na ně mě neopouštěla, takže inspirován “padáky” některých závodních strojů na Mistrovství světa 2009 jsem se pustil do výroby něčeho podobného.
 
Tady je náznak toho, jak jsem postupoval.
 

 

Jako odrazový můstek (protože jsem z nich nakonec použil pouze plastová kolečka) mi posloužil jeden z prototypů padáků Pavla Hanzela, který mi je daroval.

 
Vlastně jsem jen využil zadní originální držák plastového “padáku” modelu PH 08…

 
… který jsem upravil svislým otvorem průměru 2mm pro fixaci pomocí drátěné spony na uchycení karoserie.
 

 
Pro dosažení co nejdokonalejší souososti otvoru pro šroub M3, který současně slouží jako osa plastového kolečka, jsem si nechal vyrobit ocelový přípravek v podobě válce se dvěma otvory - z jedné strany průměru 6mm, do které zasunu plastovou tyč, a z druhé strany průměru 2,5mm dostatečné délky, aby vedl v ose plastové tyče vrták téhož průměru.
 

 
Praxe ukázala, že je třeba počítat s tím, že oděr koleček v důsledku jejich kontaktu s dráhou dříve nebo později tyto padáky zkrátí natolik, že přestanou umožňovat rozjet model z klidu, tj. kdy leží na boku opřen o jeden z padáků.
 

 
Vyřešil jsem to tím, že jsem vyvrtal další otvor pro fixaci v držáku drátěnou sponou o cca 3mm dále, a to kolmo na původní otvor.
 
Jakmile se model začne bránit mé snaze rozjet ho z klidu, tj. kdy leží na boku opřen o jeden z padáků, “prodloužím” je vysunutím z držáků tím, že je zafixuji drátěnou sponou prostřednictvím vzdálenějšího otvoru.

 

23 a 25.9.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.