Oprava kotouče přední brzdy

 

 
U RC modelu motocyklu v měřítku 1/5 přenáší kotouč přední brzdy na kolo svůj brzdící moment pomocí “pacek”, které zapadají do vybrání na náboji kola.

Co ale dělat, když (jako se to stalo i mně) se “packy” omačkají natolik, že se kotouč začne na náboji protáčet?
 
Nejjednodušší je vyměnit ho za nový. Co ale, když není tento náhradní díl k dispozici?
 
Vyrobit si nový? Pokud máte k dispozici potřebný kousek pertinaxu, proč ne?!
 
Ale představa, jak lupénkovou pilkou vyřezávám ne zcela jednoduché tvary (vyříznout dokonalou kružnici není žádná legrace!:-D) mě hnala k tomu, vymyslet, jak kotouč pouze opravit.
 
Nabízím vám popis toho, jak jsem postupoval:-)
 

 
 
Za pár korun jsem si nakoupil pytlík sedlářských hřebíků - menší množství jim váha nedokázala zvážit :-D Možná ale, kdybych slušně poprosil, že by mi těch 5 potřebných v železářství třeba darovali :-)
 

Vypadají na první pohled jako krejčovské špendlíky (možná, že i ty by jako náhrady “pacek” obstály), ale jsou pevné, protože ocelové.
 
Jak je patrné z obrázku, vyřízl jsem do kotouče drážku, do které jsem napasoval kousek sedlářského hřebíku tak, aby jeho hlavička mohla plnit funkci “packy” :-)

Toto jsem zopakoval celkem pětkrát a nakonec vše zalil dvousložkovým lepidlem
 
Tady jsem, bohužel, nedostál své roli dokumentaristy a nevyfotil fázi “zalévání” - disk jsem položil na plastový pytlík z PE, ku kterému se obvykle dvousložková lepidla nelepí, a po té, kdy lepidlo částečně ztuhlo, tj. přestalo již téci, ale ještě nevytvrdlo, jsem nadbytečné části lepidla odříznul.

Na první pohled vypadá vše zcela funkčně. Nedělní závod pak ukáže, zda se opravdu nejedná jen o první pohled a zda bude přední brzda mého speciálu PH 08 skutečně plnit svou funkci :-)
 

 

21.9.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.