První dojmy


z RC modelu motocyklu mini Suzuki RM250
 
 

 
Byl jsem si koupit v Hobbyteamu pár drobností a zahlédl tam tuhle hračku …
 
Zdá se, že si musím zakázat už nejenom návštěvy knihkupectví, ale i modelářských prodejen! Z obou nedokáži odejít s prázdnou:-D
 

 
Jedná se opravdu o hračku:
 

  • dálkové ovládání je neproporcionální a bez možnosti změny frekvence, takže se dvěma modely současně si nezazávodíte;
  • některé spoje (např. upevnění os kol nebo přední vidlice do “brejlí”) se mi nepodařilo rozšroubovat a podezřívám je, že jsou jen slisované;
  • o valivých (kuličkových) ložiscích si nemůže model ani snít - přesto se vyznačuje dle mého překvapivě malými pasivními odpory;
  • neexistují náhradní, natož pak tuningové díly;
  • jakkoli se model tváří jako offroad (odpružení obou nháprav, viz. spodní obrázky, je funkční), ideálním podkladem pro jízdu je koberec (na parketách to modelu klouže tak, že je neovladatelný) v tělocvičně. V horším případě na asfaltu (ten totiž velmi rychle odírá opěrné plastové prvky)

 
Nicméně krabice s modelem obsahuje, kromě stručného, ale názorného obrázkového manuálu, jednu 9V baterii k napájení vysílače, který nemá ani vypínač (!) a 4 alkalické AA články (tužkové baterie) k napájení modelu, které se do něj vkládají pomocí vyjímatelného držáku.
 

Krabice modelu se hrdě chlubí, že ke stabilizaci modelu je model vybaven “GYRO” technologií. Za tímto bombastickým názvem se skrývá jen klasický setrvačník tvořený mohutným kovovým prstenecem pod pneumatikou zadního kola. To vše pak “jistí” opěrky (viz obrázky dole), které nedovolí modelu větší boční náklon, než ten, kdy kombinace třecí síly a akcelerace modelu, dokáže prostřednictvím setrvačníku (zadního kola) model ještě vzpřímit.
 
Každopádně modelem dosažitelná maximální rychlost je současně i nezbytnou minimální rychlostí, kdy model ještě nepadá - je to dobře patrné na videozáznamu skákajícího modelu, kdy drobné zpomalení v důsledku přejezdu překážky model rozkmitá, aby ho následné zvýšení rychlosti opět stabilizovalo.

Nálitky na krytu pohonu zadního kola (obr. vlevo dole) dávají tušit (nepodařilo se mi zadní nápravu rozebrat), že kolo je poháněno stejně jako RC model motocyklu JAMARA (obr. vpravo dole) soustavou ozubených kol.

 
Bytelný rám modelu je sešroubován ze dvou tvarových plastových výlisků …

 
… nestačí ale jen povolit šrouby, které je drží pohromadě, ale musel jsem i přeříznout samolepku na dně šachty pro držák napájecích článků.

 
Uvnitř rámu se nachází uchycení a odpružení zadní nápravy, dále deska s elektronikou …

 
… (anténa je chráněna figurkou jezdce) …

 
… a elektromagnetické servo řízení, …

 
… které prostřednictvím čepu a páky ovládá natočení předního kola

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Pokud neprahnete po tom si s RC modelem motocyklu zazávodit (a je jedno, jestli se soupeři nebo jen sám se sebou) a stačí vám si jen tu a tam zajezdit s modelem na pouhých dvou kolech (třeba tak, jak je to vidět na těchto videozáznamech) a máte k dispozici vhodný prostor s dobrým povrchem (ideální je koberec, dobrý je i asfalt na parkovišti - rozhodně ale nepočítejte s tím, že model zvládne offroadovou dráhu - konec konců za cca 850 Kč nemůžete čekat žádné zázraky), pak tenhle model je pro vás to pravé.
 
Alespoň já rozhodně této své investice nelituji:-)
 

 

4.4.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.