Organizér “nabíjecích tužkovek” (článků AA)


 

Nejednou jsem se na tomto svém webu vyznával k obdivu k webu MONAKO
 
MOdelařina NA KOleně je mi prostě blízká:-) Mj. rád dávám věcem, které dosloužily, druhý život. I proto zmiňovaný web rád navštěvuji - naposledy mě např. zaujal popis, jak si jeden modelář vyrobil z hard disku malou vodorovnou stolní brusku.
 
Následující příspěvek, který vám tu s laskavým svolením autora nabízím, jsem ale převzal celý, protože řeší problém, který má i většina RC auto modelářů. A řeší ji způsobem důvtipným, náročným nikoli na peníze, ale jen tak trošku na modelářovu zručnost.
 

 
 

Určitě většina z nás má doma akumulátory velikosti tužkové baterie, lidově nazývané “nabíjecí tužkovky”. Od určitého množství bývá problém udržet přehled, které jsou nabité, které jsou vybité, kam jsem je dal, kdy jsem je naposledy nabil a podobně. Dlouho jsem něvěděl jak na to. Různé krabičky se mi neosvědčily až jsem si vzpomněl na zásobník krabiček sirek, který měla moje maminka v kuchyni u plynového sporáku.
 

  • Materiál

Uvědomil jsem si, že tužkové akumulátory používám většinou v sadách po čtyřech kusech a tomu vyhovuje i můj organizér. Jednoduše umožňuje roztřídit sady akumulátorů na vybité a nabité a přitom udržuje pořadí jak byly akumulátory vybity a nabity. Práce na organizéru mi trvaly zhruba dvě hodiny. Jako materiál jsem použil odřezky překližky a hranolků. Jako spojovací materiál jsem použil vruty. To nejdůležitější - plastové “U” profily jsem koupil v jednom z těch supermarketů pro kutily.
 

  • Stavba

 
Základ tvoří plastové “U” profily, které jsou cca o 2mm širší než je průměr akumulátor. Dva profily proti sobě vytváří “zásobník” do kterých jsou akumulátory naležato uloženy.

 
Dolní konce profilů jsou seříznuty zhruba pod úhlem 45 , aby bylo možné akumulátor ze zásobníku snadno vyjmout.

 
Profily jsou přišroubovány krátkými samořeznými vruty k desce z překližky. Menší deska tvoří podstavec. K sobě jsou spojeny v pravém úhlu pomocí dřevěného hranolku.

 
Aby akumulátory ze zásobníku samy nevypadávaly, je k podstavci přilepena smrková lišta 5×5mm, která vytváří zarážku.

 
Z kousku plastových destiček jsou vytřiženy štítky ve tvaru “T”, které jdou zasunout do profilů. Na vyčnívající část lze měkkou tužkou napsat datum, kdy byla sada do zásobníku vložena. Nejdříve se vloží akumulátory a na poslední štítek s datem. Tužku jde snadno setřít a štítek opakovaně použít.

 
Dřevěné části hotového organizéru nakonec nalakujeme bezbarvým lakem a je hotovo.

 
Vybité akumulátory vkládám do zásobníku, který je označený červenou barvou, nabité potom do zeleného. Díky tomu mám teď dokonalý přehled kolik jich mám připraveno k použití a jak dlouho už v zásobníku akumulátory leží. Drobnou nevýhodou tohoto organizéru je, že nemůžu vzít libovolnou sadu akumulátorů, vždy jen tu spodní popřípadě horní), ale zatím jsem to nepotřeboval.
 
Samozřejmě je možné si udělat organizér oboustranný a nebo závěsný, nebo s více zásobníky a akumulátory ještě třídit podle typu (NiMH / NiCD) a nebo při koupi vhodného profilu mít z jedné strany organizér na akumulátory velikosti AA a z druhé strany velikosti AAA. To záleží na konkrétních potřebách a kreativitě.
 
Nakonec přidávám ještě pár obrázků pro inspiraci:
 

 

Keba

13.9.2009


Co je nového u kamarádů:

MoNaKo - MOdelařina NA KOleně
MoNaKo - veškeré informace (nejen) o modelech lodí
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.