První dojmy


z RC modelu motocyklu
Thunder Tiger Ducati Desmosedici 1/5
 
 
Když mi před časem můj RC model motocyklu KYOSHO Honda NSR 500 v měřítku 1/8 přestával přinášet nové podněty a de facto uspokojení, začal jsem se poohlížet po nějakém větším modelu. Tehdy jsem se poprvé setkal s firmou Thunder Tiger (do té doby jsem měl povědomost pouze o firmě NUOVA FAOR a jejích RC modelech motocyklů) a s jejími třemi modifikacemi RC modelu motocyklu Ducati v měřítku 1/5. A jakkoli jsem mlsně pošilhával po verzích poháněných spalovacím motorem, po zralé úvaze jsem se rozhodl pro tu poháněnou elektromotorem.
 

O to více jsem zajásal, když mi byla nabídnuta časopisem RC Cars možnost důkladně si “osahat” jednu ze dvou variant poháněných spalovacím motorem a následně s jeho čtenáři podělit o své poznatky. Mou radost přitom nijak neumenšila skutečnost, že zimní čas nepřeje ježdění RC modelů motocyklů, a tak jsem zasněženou dráhu čelákovického RC klubu naplno vychutnával nikoli prostřednictvím jízdy modelu, ale při vytváření “náladových”, byť pro model netypických obrázků.
 
Nevýhodou psaní testu modelu pro časopis spočívá v nutnosti být stručný, aby se člověk vešel do prostoru, který má k dispozici, takže tady vám nabízím neseškrtaný text testu, který vyšel v 1. čísle ročníku 2008.
 


 
Na základě své osobní zkušenosti jsem přesvědčený, že modely firmy Thunder Tiger, jakkoli jsou ideální pro začínající RC modeláře, dokonale vyhoví nejméně 75% vší současné modelářské populaci, a to jen proto, že dalších 20% se podle mého mylně domnívá, ať již z neznalosti nebo z neopodstatněné pýchy, že tyto modely jim nedokáží nabídnout to, co modely, které oni považují za “plnohodnotné”.
 
Filosofie modelů firmy Thunder Tiger je, domnívám se, prostá - a v prostotě, jak známo, je krása. Klade se v ní důraz na prověřená konstrukční řešení a materiály zaručující solidní (spíše nadstandardní) životnost a současně nenáročnou údržbu a jednoduchou seřiditelnost modelu. To vše nikoli na úkor výkonnosti modelu, ale naopak spíše k jejímu prospěchu. Nízká cena výrobků je tedy vykoupena ne nekvalitou jednotlivých součástek modelu, ale jen občas jistou nedbalostí při montáži, takže i modely deklarované jako připravené k jízdě (RTR) je potřeba před první jízdou důkladně zkontrolovat a případné nepřesnosti nebo nedodělky opravit. Nádavkem k tomu firma Thunder Tiger nabízí kvalitní náhradní i tuningové díly s příjemnou nejenom finanční, ale i časovou dostupností. Vzpomínám, jak jsem u svého prvního modelu, výrobku to velmi renomovaného světového a v Česku zavedeného výrobce, čekával týdny a častěji měsíce na náhradní nebo tuningové díly, a to bez ohledu na to, u kterého dodavatele jsem si je objednal. U modelů Thunder Tiger, které v současnosti vlastním, jsou u mého dodavatele náhradní (pokud je vůbec potřebuji), stejně jako tuningové díly, k dispozici buď okamžitě nebo do týdne, přičemž jejich, pro mě nezvyklou nízkou cenou bývám vždy příjemně zaskočený. Na základě zkušeností s mnou testovaným RC modelem motocyklu Thunder Tiger Ducati Desmosedici 1/5 nemám důvod pochybovat, že i on odpovídá zde popsané filosofii výrobků této firmy.
 
Jakkoli je model označený jako RTR (Ready To Run = model připravený k jízdě), je potřeba vlastnit nebo dokoupit řadu součástí, bez kterých model nejenom nerozjedete, ale ani nepřipravíte k jízdě.
 

Nejprve tedy, co naleznete v přepravní krabici (viz. obr. 1). Kromě samotného zcela sestaveného modelu vybaveného vší nezbytnou elektronikou, a to včetně napájecího akumulátoru, spalovacího motoru a probarvené lexanové kapotáže, je v ní k vidění i vysílač. Pod tvarovanou výplní z tenkého plastu červené barvy se skrývá příjemně stabilní drátěný stojánek modelu, dále katalog dílů a návod použití modelu (obé formátu A4) a menší (A5) návod použití RC doupravy. Testovaný model měl k dispozici pouze anglické originály. Předpokládám, že prodejce vám dodá zákonem požadované překlady do češtiny. Menší papírová krabice uložená ve spodní části přepravní krabice obsahuje v plastových sáčcích jak “brčko” vyztužující kablík antény přijímače na modelu, tak i teleskopický prut antény se závitem pro jeho uchycení do vysílače a plastový štítek (”praporek”) na anténu vysílače se samolepkami čísel kanálu. Dále univerzální (míněno tím, že má dva výstupy s příslušnými konektory, tj. 60mA/9,6V pro akumulátory vysílače a 60mA/4,8 V pro akumulátor napájející elektroniku v modelu) nabíječku 0,1 C, nezbytné nářadí sestávající ze sady klasických imbusových klíčů, dvou z plechu vystřižených stranových klíčů, obvyklého kříže nástrčných klíčů, klíče na svíčku, malé tankovací láhve s koncovkou pro nasazení do přívodní hadičky palivové nádrže modelu a šetihranné tyče 175 mm dlouhé, zakončené šestihrannou “koulí”, která je potřebná pro startování motoru pomocí externího startéru. Pro dovybavení modelu jsou pak určeny nezbytné drátěné ochranné rámy (”padáky”) se sadou 4 “červíků” M4 pro uchycení k držákům připevněným k rámu modelu, vymezovací podložky pod pružinu zadní pružící jednotky na ladění její tuhosti a malý kousek oboustranné pevnostní lepící pásky. A nakonec, z mého pohledu ale zbytečný, lexanový blatník zadního kola.
 
Co dodávka neobsahuje a bez čeho se majitel při provozování modelu neobejde? Záleží na úrovni vybavenosti modeláře. Kromě u většiny RTR sestav obvyklých osmi článků AA do vysílače se rozhodně neobejdete bez externího startéru! Buď tzv. “roto start”, ev. klasického pro startování motorů modelů letadel, vybaveného unášečem pro šestihran.

V nouzi lze použít i klasickou nebo dostatečně dimenzovanou akuvrtačku. Pokud už jste vybaveni kvalitní nabíječkou a nechcete zničit s modelem dodávanou 0,1 C nabíječku, budete potřebovat kabel s koncovkou na dobíjení akupaku v modelu. Bude-li pak tento model vaším prvním modelem poháněným spalovacím motorem, k čemuž je, jak se zmíním dále, motor modelu (Pro-12BK) vhodný, pak budete ještě potřebovat standardní palivo (já měl k dispozici palivo Hyper se 16% nitrometanu), tankovací láhev a žhavící koncovku včetně napájecího článku.
 
Rám modelu
 

Při pohledu na odkrytou konstrukci modelu nemůže srdce modeláře nezaplesat, protože celek působí velmi vyváženým dojmem, jak opticky, tak mechanicky. Vše do sebe dokonale zapadá (což je obzvlášť patrné při sejmutých bočních stojinách) …

… a vše je současně z dostatečně pevného materiálu (především hliníku nebo jeho slitin), až na relativně měkké potrubí výfuku, což je ale z hlediska funkce správné - měkký materiál se v důsledku mechanického namáhání, stejně jako vibrací, pouze deformuje, ale rozhodně nepraská a pokud praskne, pak se sám brání šíření trhliny.
 

Rám modelu je klasické konstrukce, sestávající z plechových stojin s odlehčovacími otvory navzájem propojených držáky serv (plastovými), motoru a držáku akupaku (kovovými) a distančními válečky, které nejsou jen trubičkami, ale jsou vyrobené z tyčoviny, do které je vyvrtán otvor pro průchozí šroub a na jednom z konců je vystruženo osazení zapadající do otvoru v boční stojině. Tím, oproti jenom distanční trubičce, výrazně vzrůstá plocha styku spojovaných prvků, a to v místě vybrání dokonce kolmo na sebe. Což vše pak přispívá k výrazné tuhosti sešroubovaného rámu modelu.
 
Celkový dojem bytelnosti je výrobcem, věřím, že úmyslně, opticky podtržen povrchovou úpravou dílů provedenou v titanové barvě. Přesvědčil jsem se o tom při rozebírání modelu. Když jsem při uvolňování jedné z bočních stojin použil při páčení necitlivě (míra mého citu totiž odpovídala mému optickému vjemu) zbytečně velkou sílu, ucítil jsem, jak se stojina začíná ohýbat. Stačilo jen ubrat na síle a vše proběhlo v pořádku.
 
Podvozek a řízení
 
Zadní kyvná vidlice je odpružena tzv. “centrální” klasickou pružící jednotkou s kapalinovým (olejovým) tlumičem, kterou známe z odpružení automobilových modelů. Část rámu sloužící jako horní úchyt pružící jednotky má v sobě pod sebou vyvrtány 2 otvory pro její uchycení, což je, za daného umístění akumulátoru napájejícího elektroniku modelu, záležitost spíše symbolická. Akumulátor, jak je patrné z obrázků, brání možnému prodloužení kyvu zadní vidlice, takže změna kinematiky pružící jednotky vůči vidlici v důsledku změny polohy horního úchytu nemůže mít, podle mého, tak dramatický vliv na jízdní vlastnosti modelu, aby nebylo možné docílit vyšší tuhosti pružiny jejím pouhým stlačením vloženou podložkou, která je součástí dodávky.
 
Vidlice rotuje kolem osy, která současně přenáší otáčky převodového kola, resp. motoru, na ozubený pastorek řetězového převodu. Vše (osa v bočních stojinách a kyvná vidlice na ose) je uloženo v kuličkových ložiscích.
 
Samotná vidlice je odlita, jak uvádí výrobce, z hliníku (já se ale domnívám, že se jedná o jeho slitinu, která má oproti jen hliníku lepší mechanicko-fyzikální vlastnosti, především pevnost). Pro uchycení osy kola jsou v zakončeních vidlice vyfrézovány drážky, aby bylo možno optimálně napnout řetěz.Ten se napíná pomocí šroubu kolmého na osu kola jako u “dospělého” motocyklu. Oproti němu je ale “napínák” nikoli na obou stranách vidlice, ale pouze na straně řetězového kola (obr. vlevo dole). Z druhé strany kola je umístěna kotoučová brzda (obr. vpravo dole).

Pružící jednotky přední vidlice s pružinami uvnitř plní současně funkci třecích tlumičů. Jako tuningový díl lze koupit a model dovybavit také přední kotoučovou brzdou. Držák čepu řízení je uchycen jedním šroubem a pružinou, která v součinnosti s třecí silou mezi stojinami a držákem v místě šroubového spoje vzdoruje snaze držáku se kolem šroubu pootočit a tlumí tak případný čelní náraz modelu na překážku, aby nedošlo k mechanickému poškození (ohnutí) přední vidlice.
 

Přenos pohybu serva řízení na přední vidlici je geometricky přesný a jednoznačný (oproti např. mechanismu řízení verze s pohonem elektromotorem) a děje se prostřednictvím táhla s kapalinovým tlumičem.
 
Kola modelu jsou, stejně jako u verze poháněné elektromotorem, odlita z hliníku. Oproti ní jsou ale vybavena na pohled lepšími pneumatikami. Přesto bych jako jednu z prvních investic volil právě koupi kvalitních pneu.
 
Motor
 
Klimatické podmínky mi neumožnily projet se s modelem na dráze, takže motor, stejně jako jízdní vlastnosti modelu mohu hodnotit pouze na základě analogií a předpokladů. Naštěstí mám příslib, že budu moci v budoucnu stručně seznámit čtenáře RC Cars se zkušenostmi z ježdění s modelem.
 

Při úvodní kontrole jsem objevil stržený závit v přírubě výfuku a jen na nepatrném kousku držící molitanový filtr sání. K uchycení výfuku jsem použil průchozí šrouby s maticemi. Filtr jsem přilepil pomocí vteřinového lepidla a domníval jsem se, jak se ale ukázalo, mylně, že jsem tím problém vyřešil. Místo, abych si uvědomil, že příliš dlouho, tj. jak při manipulaci ve výrobě, ale i po vyjmutí z krabice, nic nebránilo průniku mechanických nečistot do motoru, naplnil jsem přísloví o kovářově kobyle, co chodí bosa. Jakkoli vím a zdůraznil jsem to i v seriálu o malých modelářských spalovacích motorech, že je rozumné před zahájením záběhu motoru zkontrolovat jeho vnitřní prostory, zda se tam nenacházejí nějaké mechanické nečistoty, sám jsem to neučinil. Důsledkem byl zadřený píst a roztržené oko ojnice. Naštěstí tento motor (PRO-12BK - 2,11cm3/cca. 0,6 k) již testem RC cars prošel, a to s příznivým hodnocením, jako hnací agregát modelu tahače Thunder Tiger Tractor Truck MAN (RC cars 8/2007).
 
Jak je patrné z jeho parametrů, i motor naplňuje v úvodu popsanou filosofii výrobků firmy Thunder Tiger - osvědčená konstrukce bez konstruktérských výstřelků s nijak předimenzovaným, ale ani poddimenzovaným výkonem, kterému odpovídá vyšší spolehlivost i životnost motoru. Pro mě pak, který když už přijde na “plac”, raději jezdí, než “šteluje”, slibuje uživatelskou vstřícnost, a to jak z hlediska údržby, tak z hlediska nastavování, což jsou i důvody, proč je tento motor vhodný i pro ty, kteří s modelářským spalovacím motorem hodlají začínat.
 
Konstrukce RC modelu motocyklu v sobě nese určitá specifika, a to i v souvislosti se zabudováním spalovacího motoru. Jako strojaře mě potěšil takový drobný detail, jakým je setrvačník v podobě ventilátoru, který odsává vzduch z vnitřního prostoru kapotáže a zvyšuje tak chladící účinek vzduchu proudícího kolem motoru.

Dále např. konektor pro žhavítko je z důvodu přístupnosti vyveden od svíčky z hlavy motoru mimo kapotáž, podobně je vyvedena plnící hadička palivové nádrže, kterou lze ev. připojit na tuningový díl - jakési pomyslné hrdlo v místě na horní části kapotáže, kde je u “dospělého” motocyklu uzávěr palivové nádrže.
 
Samotná palivová nádrž z plastu je umístěna na spodku modelu. Před tepelným namáháním od motoru je chráněna nalepenou kovovou fólií, přičemž množství paliva v nádrži lze kontrolovat průzorem ve tvaru písmene “T” v kapotáži ve svislé poloze modelu, což je poloha, při které by se měla nádrž plnit, aby nedošlo k nechtěnému zaplavení motoru palivem.

 
 
Karoserie
 

Zatímco model s pohonem elektrickým motorem nabízí pouze vzhled Ducati 999R Testastretta, model s pohonem spalovacím motorem nabízí kromě tohoto vzhledu i vzhled Ducati Desmosedici, který jsem měl k dispozici a jehož součástí je zadní blatník. Model využívá, jak je v současnosti zvykem, k uchycení doplňků oboustrannou samolepící pásku. Dlužno říci, že její kvalita je mizerná, což je ale svým způsobem výhodné, protože jak přední blatník, který upadnul již při vyndávání modelu z přepravní krabice, tak i ten zadní nemá smysl vozit. Zbytečně jen komplikují údržbu i demontáž modelu. Připadá mi nesmyslné docilovat vyšší maketovosti hrubé polomakety na úkor její provozuschopnosti. Stejně tak figurku jezdce je rozumné k horní části kapotáže přichytit nikoli suchým zipem, který se u testovaného modelu odlepil při prvním snímání figurky, ale napevno, nejlépe přišroubovat.
 
Kapotáž je k rámu modelu připevňována prostřednictvím plastových trnů, přičemž se využívá pružnosti plastových průchodek lemujících příslušné kruhové otvory v lexanu. Pokud budete s modelem padat podobně často, jako já se svou “elektrou”, vyplatí se vám nakoupit sadu náhradních trnů, a to nejlépe tuningových kovových.
 
Oproti verzi s pohonem elektrickým motorem není třeba snímat kapotáž modelu tak často, aby vadilo, že je při tom třeba odstranit ochranné rámy (”padáky”), které prochází otvory v kapotáži - já sám bych přesto i u tohoto modelu klínovitě k otvorům vystřihnul lexan kapotáže tak, aby při jejím snímání nebylo třeba předem demontovat ochranné rámy.
 
RC souprava
 
S modelem je dodávána pro RTR sestavy firmy Thunder Tiger obvyklá sestava - dvoukanálový pistolový vysílač AM 40MHz ACE R/C 8217 JAGUAR a přijímač ACE R/C TR 203A.
 
Jak píši v závěru tohoto testu, model je určen především mírně pokročilým modelářům. Ti ve své většině již vlastní nějakou, obvykle kvalitnější RC soupravu, takže další RC souprava je bude pravděpodobně jen obtěžovat Nerudovskou otázkou “Kam s ní?!”. Na druhou stranu suma, kterou lze prodáním této RC soupravy získat, je natolik nízká, díky devalvaci vyvolané skutečností, že téměř neexistují na trhu s RC modely jiné sestavy, než RTR, že samotný model prodražuje jen o několik stokorun. Takže pokud již vlastníte některý z RC modelů firmy Thunder Tiger, pak vzhledem k tomu, že vysílač je bez pamětí pro uložení nastavení jednotlivých modelů, je výhodnější, než zaměnit krystaly ve vysílači, zaměnit vysílače kolem napájecích akumulátorů, tj. ponechat k modelu dodávaný vysílač. Každopádně bych se u verzí RC modelů motocyklů Thunder Tiger poháněných spalovacím motorem přimlouval za dodávku modelu sestaveného a vybaveného servy, s tím, že RC soupravu by si dodal zákazník sám.
 
Elektroniku v modelu napájí s ním dodaný čtyřčlánkový akupak NiCd s výrobcem udávanou kapacitou 700mAh. U testovaného modelu byl téměř totálně vybitý. Po počátečním citlivém nabití proudem 0,1 C a následném “procyklování” dokáže teď pojmout i vydat téměř 1200 mAh.
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Ve srovnání s ostatními RC modely motocyklů dostupnými na českém trhu je tento model zatím to nejlepší, co lze získat, a to jak z hlediska konstrukčního, tak z hlediska technického provedení, přičemž jeho cena (9.990 Kč) není nijak přemrštěná. Pokud si model pořídíte do začátku letní modelářské sezóny 2008, budete se moci (kromě ježdění pro radost, kterou, jak potvrzují videa dostupná na internetu, model bezpříkladně nabízí a poskytuje) zúčastnit i RC autoklubem Čelákovice chystané série závodů RC modelů motocyklů v měřítku 1/5 bez ohledu na druh pohonu, ale s povoleným minimálním tuningem, což je nejenom z hlediska začínajících automodelářů sympatický trend, jehož oprávněnost potvrzuje např. zimní série závodů RC offroadů 1/18 Thunder Tiger ZT-2/ZK-2 pořádaná týmž klubem.
 
Jsem přesvědčený, že jakkoli nic nebrání tomu, aby si model pořídil absolutní začátečník s RC modely (jak víme z mého seriálu “Nebojme se RC modelů motocyklů”, jízda po větší ploše není problém - kdykoli má model tendenci upadnout, stačí zvýšit jeho rychlost a samostabilizující vliv setrvačníkového efektu model vzpřímí), model je ideálně určen především pro modeláře, který má již něco odježděno s RC modelem motocyklu poháněným elektromotorem a má již zkušenost, ev. hodlá začínat s modelem poháněným spalovacím motorem.
 
Tak jako i u ostatních výrobků firmy Thunder Tiger doporučuji před prvním užitím provést důkladnou kontrolu (včetně kontroly vnitřního prostoru motoru před jeho záběhem!) a případné nepřesnosti nebo nedodělky opravit. Model se vám za to odmění následnou kvalitní funkčností a relativně dlouhou životností s nijak přemrštěnými požadavky na údržbu a náhradní díly.
 
Děkuji Pavlu Holubovi za pomoc a jeho nezištně předávané modelářské know-how nejenom o RC modelech motocyklů.

 
A na závěr ještě pár žánrových obrázků ze zasněžené čelákovické RC dráhyi:-)
 

22.3.2008


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.