První dojmy


z RC modelu mikro tanku VsTank T34/85
 
 

Pořízení tohoto modelu přispěly dvě mé lásky - dětská láska k tanku T34 (nikoli ke zbrani, ale k dokonalému offroadu) a má láska k miniaturám.
 
O existenci VsTanků vím již delší dobu, ale lákal mě právě jen model T34/85, který se ale samostatně neprodává. A tak jsem stále čekal, kdy se objeví v prodeji samostatně. Jenomže místo toho se začínala vytrácet z nabídky obchodů i tato sada s modelem tanku TIGER 1, a tak jsem si ji nakonec koupil, abych o radost z mikro modelu T34/85 nepřišel.
 

 

Jakkoli je z obrázků i videí patrné, že jsou modely VsTanků malé, zaskočilo mě, jak malé opravdu jsou.

 
A jakkoli by člověk očekával, že model bude elektronikou napěchovaný, opak je pravdou. Ve věži je deska s čidly dálkového ovládání, střelby, resp. registrující zásah modelem protivníka, a červená kontrolka, zda je model zapnutý.
 

 
Podvozek, který je pro všechny 4 modely stejný, obsahuje kromě desky se zbylou elektronikou a obdivuhodně malé hnací jednotky i dva akumulátorky, pravděpodobně NiMh.
 

 
Hrubé polomakety vrchních částí tanků jsou k podvozku přichyceny čtyřmi šroubky.

 
Pojezdové pásy mají po vnitřním obvodě podélné trojúhelníkovité ploché výstupky, které zapadají do drážek v pojezdových kolech a brání tak sklouznutí pásu z kol. Zároveň mají pásy po celém vnitřním obvodu i příčné vroubkování, které s příčnými drážkami na obvodu hnacího kola zvyšuje vzájemnou adhezi.

Model se ovládá prostřednictvím vysílače IR RC soupravy pomocí tlačítek:
 

 • tlačítky na čele vysílače se spouští střelba (v případě souboje modelů) - model při ní naznačí zpětný ráz, přičemž chvilku neumožní střílet, čímž symbolizuje v případě souboje modelů dobu nezbytnou pro nabíjení kanónu.
 • trojúhelníková tlačítka na levé straně ovládají jízdu vpřed a vzad, na pravé straně pak zatáčení vpravo a vlevo, přičemž lze použít tlačítka jak jednotlivě (model zatáčí rychleji) i po jednom zleva a zprava současně (model zatáčí pozvolněji)
 • kruhová tlačítka sllouží k vytrimování přímé jízdy - při pohybu tanku dopředu se levým tlačítkem kompenzuje zatáčení modelu doleva a pravým zatáčení doprava
 • levý přepínač slouží k nastavení kanálu (ID):
   
  • ID1 - PANTHER
  • ID2 - TIGER
  • ID3 - M4 SHERMAN
  • ID4 - T34/85
 • napravo dole je vypínač - funkci signalizuje kontrolka vlevo nahoře (ta napravo signalizuje stav nabíjení modelu)

Vypínač modelu je při pohledu zespoda vlevo nahoře (viz. obrázek).
 
Po stisku stříbrného pásku na čele vysílače se odklopí kryt dokovací stanice, do které se umisťuje model tak, že se zaklesne vybráním (A) na výstupek vysílače, který je pružinou tlačen dopředu, a zahákne se vybráním (B) za háčkovitý výstupek na vysílači.
 
Aby se model nabíjel, musí být vysílač zapnutý (svítí levá kontrolka) a model vypnutý. Po dobu nabíjení svítí i pravá kontrolka.
 
Vysílač-nabíječ je třeba “nakrmit” 4 články AA, které nejsou součástí dodávky (mohou být i akumulátory). Samotné dobíjení netrvá ani 2 celé minuty a model po té jezdí minimálně 2 a půl minuty.


 
 

Sečteno a podtrženo:
 
VsTank je podobné “hladítko po duši”, resp. příjemné uklidňovadlo nervů (alespoň na mě tak působí) jako mikro vrtulník PiccoZ. Oproti němu má ale tu výhodu, že je mnohem skladnější (vejde se doslova do kapsy) a k provozu nepotřebuje celou místnost - jako ideální “tankodrom” mu bohatě vystačí klávesnice počítače:-)
 
Stačí jen, kromě modelu, koupit 4 články AA (mohou být i akumulátory) a po 2 minutách vyrazit na trať:-)
 

3.3.2008


Co je nového u kamarádů: • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.