Lexanová karoserie levně, snadno a rychle


metodou “ostřihni, přilož, přistřihni …”
 
 

Není mi dáno estetického cítění.

Jako strojař jsem schopen pouze ukočírovat přímky a strohé oblouky a k tomu jednu, dvě, někdy i tři barvy. Koneckonců vzhled mého webu je toho dokladem - dalo pěknou fušku “ořezat” původní tvarově i barevně přepestrý skin WordPressu do jeho současné spartánské podoby tak, abych se v něm cítil sám sebou:-D. Proto zvládnout zmatek zdánlivě neuspořádaných křivek a nekonečného množství barev a jejich odstínů, jak to vyžaduje současný trend, a to tak, aby celek hladil po duši, je prostě mimo rozsah mých možností.

Těm, kdo jsou na tom podobně, ev. se jim prostě nechce investovat do tvorby nové karoserie svého modelu příliš času a peněz (stačí koupit jen jeden sprej na lexan), nabízím své následující řešení.
 

 
Když jsem po té, kdy jsem s dost velkým úsilím a pro mě nezvyklou pečlivostí dokončil svou první lexanovou karoserii, zaslechl z úst zkušených modelářů slova: “Karoserie je spotřebák!”, byl jsem tím poněkud zaskočený. Ale to jen do okamžiku, kdy jsem s modelem předvedl jeho první kotrmelce. Od té doby věnuji tvorbě nové lexanové karoserii jen přiměřené úsilí, ale i finance - vystačím jen se sprejem jedné barvy, protože zbylé plochy odlišné barvy i doplňky vytvořím pomocí samolepících výtvarnických fólií, přičemž se držím zásady, že “méně je mnohdy více”.

Oproti klasické metodě postupného vykrývání a nástřiku jednotlivých barevných vrstev, který neumožňuje téměř žádnou korekci chyb, lze navíc “mou” metodou provést vystřižení jednotlivých prvků nesčetněkrát a i samotné nalepení lze opakovat mnohokrát. A nejsem-li s výsledkem spokojený, mohu kterýkoli jednotlivý prvek (a ne vše jedné barvy) strhnout, nůžkami vytvarovat a nalepit znovu.

Jistě se i ve vašem okolí nachází nějaké to “design studio” a když jeho pracovníky poprosíte o pár odstřižků různobarevných fólií, dá se předpokládat, že vám vyhoví. A pokud s sebou vezmete čirou karoserii (nejlépe i s modelem, jako jsem to udělal já), pak je velká pravděpodobnost, že osazenstvo studia zaujmete natolik, že vám darují nejenom odstřižky, ale vyříznou vám, pro radost svou (obdarovaný není ten, kdo dostává, ale ten, kdo dává) i vaši, třeba i nějaký jednoduchý nápis. A pokud se jim přijdete se svým výtvorem pochlubit a necháte je třeba i s modelem chvilku pojezdit, můžete si být téměř stoprocentně jisti, že vás příště určitě neodmítnou:-)

Nebudu tu opakovat celý postup, který je mj. popsán i zde, takže stručně: polotovar karoserie ostřihnu, důkladně odmastím její vnitřní povrch a vylepím z vnitřní strany okna.

 

Různobarevné doplňky (refletrory, ukazat