Jak si vyrobit klasické obtisky

 
V době, kdy jsem opouštěl modelařinu, byly samolepící fólie jen nesmělou popelkou, a tak se na dokončování povrchu nejenom modelů (ještě donedávna jsem se s nimi setkával o velikonocích jako s obtisky na velikonoční vajíčka) používaly tzv. “obtisky”.

Princip spočíval v tom, že tenoučká fólie byla na papíře s lepidlem rozpustným vodou. Příslušný obtisk se na pár vteřin ponořil do vlažné vody a když došlo k uvolnění obtisku od papíru, přetáhl se na požadované místo.

Oproti samolepící fólii byl podklad takových obtisků na povrchu modelu téměř nepostřehnutelný - i při bližším ohledání působil obrázek na nich obsažený dojmem, že byl malován nebo tisknut přímo na povrch modelu, ale na druhou stranu špatně odolával poškrábání.

Když jsme potřebovali, vyráběli jsme si takové obtisky sami, a to tak, že na lepivou stranu papírové lepící pásky jsme nastříkali vrstvičku nitrolaku, na tu jsme pak rýsovacími tušemi nebo barvami na modely (”rewellkami”) nakreslili patřičný detail a v případě použití tuší nanesli opět vrstvu nitrolaku.

Pak již stačilo ostřihnout obtisk, ponořit ho do vody a po uvolnění, kdy si obtisk “převzal” vodou rozpustné lepidlo z lepící pásky, ho přetáhnout na konkrétní místo na modelu.


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.