Příchytky horní kapotáže


RC modelu závodního speciálu motocyklu PH design PH 08 1/5
 

 
 
Způsob přichycení kapotáže na model, který vymysleli konstruktéři Thunder Tiger, je sice jednoduchý, ale pro intenzivnějším jezdění, tuplem pak pro závodění, se nehodí, a to ze 2 důvodů:

 
1) špičky bočních trnů se rády ulamují, lhostejno, zda původní plastové nebo tuningové kovové.
 
 

 
2) pokud nahazovač uchopí model za horní kapotáž, na 99% ji z trnů strhne.
 
 
Boční trny lze nahradit speciální sadou plastových bočních trnů, ale sada trnů pro přichycení horní kapotáže neexistuje.

 
Já to doposud řešil pevnou zarážkou na zadním trnu a přitažením makety jezdce i s horní kapotáží k tělu modelu “drcpáskou”.
 
Toto řešení ale není, jak mě důrazně upozornil Pavel Holub, důstojno účastníka mistrovství světa RC modelů motocyklů:-D
 
A tak jsem se pustil do výroby těchto držáků :-)

 

 
V modelářské prodejně (konkrétně v Hobbyteamu) jsem si koupil rámeček náhradních dílů pro nějaký model - jediným kriteriem bylo, aby obsahoval trny pro přichycení karoserie modelu.
 
Ty jsem si upravil tak, že jsem uříznul a zarovnal jejich zakončení, do kterých jsem pak vyvrtal otvor a vyřízl závit M3.

 
Z kostky, o kterou se opírá pružina vymezující polohu držáku přední vidlice jsem upiloval trn, sloužící k přichycení horní kapoptáže, vyvrtal do ní otvor a do něj vyřízl závit M3….

 
… Do tohoto otvoru jsem až na doraz zašrouboval delší šroub M3, kterému jsem pak uřízl hlavu a na který jsem pak našrouboval jeden z předpřipravených trnů.

 
Uchycení zadního trnu na výztuhu kruhového průřezu v sobě nese nevýhodu, že v důsledku mechanického rázu, především při kotrmelcích modelu, se poloha trnu změní jeho pootočením okolo osy výztuhy, Což je jednou z podstatných příčin poškození pružiny vymezující polohu držáku přední vidlice.

 
Z kousku duralu jsem vyrobil hranolek, kterým jsem nahradil původní výztuhu a který je k bočnicím pripevněn čtyřmi šrouby.
 
K němu jsem pak pomocí šroubu M3 dostatečné délky přichytil druhý předpřipravený trn.
 

 

17.7.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.