Jak smršťuji smršťovací bužírku


 
V době mého mládí neexistovala jiná možnost jak elektricky odizolovat holé dráty, spoje nebo konektory, než použít “izolačku”, což byla textilní páska napuštěná hmotou ne nepodobnou dehtu. Byla to práce špinavá, nepohodlná a, byla-li “izolačka” přeschlá, i nevděčná, protože v takovém případě “izolačka” špatně lepila nebo nelepila vůbec a tudíž na izolovaném místě odmítala setrvávat, zvláště jednalo-li se o místo tak nepatrné, jako je kontakt připájený k drátu či kabelu. O něčem takovém, jako je smršťovací bužírka se nám ani nezdálo. Nejspíš odtud pramení má neustávající fascinace tímto nepatrným konstrukčním prvkem.
 
Byla to právě tato fascinace, která mě přiměla zaznamenat mnou “objevenou Ameriku”, jak tuto smršťovací bužírku smršťovat.
 

 


2343500_IMG.jpg
Součástí sady “pozlacených” konektorů jsou obvykle i smršťovací bužírky. A i když jsem věděl k čemu slouží, jak je smrštit jsem netušil.

Od zkušených modelářů jsem se dozvěděl, že optimální je elektrická opalovací pistole, ale pořizovat si ji kvůli smrštění několika bužírek se mi zdálo “neekonomické”, a tak jsem hledal náhradní řešení a tady vám ho dávám k dispozici. Můj postup je následující:

Nejprve bužírku “předsmrštím” pomocí vysoušeče vlasů. Po té je dosmrštím nad plamenem hořáku plynového vařiče.

A ještš jednu svou “objevenou Ameriku” dám k dobru. Délka bužírky konektoru “samičky” byla o pár milimetrů kratší, takže jsem si vypomohl kouskem bužírky od konektoru “sameček” - proto ta dvojbarevnost na obrázku, která není záměrem, ale jen pouhou z nouze cností.


Co je nového u kamarádů:

MoNaKo - MOdelařina NA KOleně
MoNaKo - veškeré informace (nejen) o modelech lodí
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.