Úprava servo saveru


RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR
 
 
Kdysi i já jsem podléhal názoru “pravověrných”:-D modelářů, že modely firmy Thunder Tiger jsou jen nepodařenými napodobeninami “opravdových” modelů, které nic nevydrží. Pak jsem si pořídil RC model motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R 1/5 (protože jiná alternativa modelu v měřítku 1/5 v Česku neexistuje) a zjistil jsem, že se jedná o model bytelný, s nadějí na dlouhou životnost, a navíc s velmi levnými, ale přitom kvalitními, náhradními i tuningovými díly. Jen s trochu nekvalitní konečnou montáží. Stačilo ale model jen zkontrolovat a nedodělky opravit, a od toho okamžiku si nemám důvod na model stěžovat. Stejnou zkušenost jsem udělal i s RC modelem motocyklu Thunder Tiger Ducati Desmosedici 1/5 (pohon spalovacím motorem) a i RC modelem 2WD MINI MONSTER TRUCKU ZK-2. Jedním z nedodělků na tom mém byl špatně seřízený saver serva řízení.
 
Musím se ale přiznat, že nebýt Pavla Holuba, na skutečnost, že tento servo saver neplní svou funkci, bych pravděpodobně přišel až v okamžiku zničených převodů serva řízení. Naštěstí mě upozornil včas, takže nejenom převody serva mého modelu nejsou poškozené, ale mohu se s vámi podělit i o popis, jak jsem při tom postupoval.
 
 
Pokud zapnete dálkové ovládání (nejprve vysílač a pak přijímač v modelu) a nepodaří se vám rukou natočit přední kola z polohy, kterou kola zaujala, znamená to, že servo saver neplní svou funkci, takže v případě možných silových rázů při najetí modelu na překážku nebo při jeho dopadu po skoku, nejsou tyto silové špičky utlumeny servo saverem, ale v nezmenšené velikosti zachycovány až ozubením převodů serva.
 
Tehdy je třeba servo saver rozvolnit.
 

 

Servo řízení je k podvozkové plošině přichyceno 2 šrouby a k mechanismu natáčení kol přední nápravy táhlem z plastu (pravděpodobně kompozitu), které je na kovové kulové čepy kloubů svými miskovitými zakončeními pouze “nacvaknuto”, takže není nic těžkého servo z modelu vyjmout.
 
Celá operace pak spočívá pouze v citlivém (ani málo, ani moc) povolení šroubu přichycujícího páku k ose serva tak, aby při zapojeném dálkovém ovládání modelu bylo možno vychylovat páku, aniž by došlo k rotaci osy serva.
 
Jak je patrné z obrázků, ani pětná montáž není nijak náročná - servo přišroubujete k podvozku a misková zakončení táhla pak namáčknutím přichytíte ke kovovým kulovým čepům.

Sečteno a podtrženo:
 
Smyslem celé operace je napravit chybnou finální montáž výrobce, resp. necitlivé přílišné utažení šroubu přichycujícího páku se servo saverem k servu řízení, a v konečném důsledku docílit, aby při najetí modelu na překážku nebo při jeho dopadu po skoku se mohla přední kola natočit, aniž by se pootočila osa serva řízení, a tím ochránit ozubení jeho převodů od špiček síly.

 

14.1.2008


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.