Verze airsoft


První dojmy z RC modelu VS tanku PRO 1/24 (airsoft)
T72 M1 Green

 
 
Po té, co jsem si pořídil 2 modely tanků VS tanků PRO v měřítku 1/24 verze infrared, které mi učarovaly svým chováním po zásahu soupeřem, mi bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy neodolám nějakému modelu verze airsoft, který střílí skutečné projektily, byť jsou to jen plastové kuličky :-)
 
Volba padla na model tanku T72, který svou konstrukcí s elegantně (dá-li se použít tohoto adjektiva pro stroj určený k zabíjení a ničení) nízkou siluetou je pro mé podvědomí pokračovatelem mé zamilované T34 :-)
 
 

Zelené písmeno “A” na přepravní krabici dává najevo, že uvnitř je model tanku verze airsoft. A jak je u modelů VS tanků PRO zvykem, neskrývá přepravní krabice nic ze svého obsahu…

 
… kromě pro verzi airsoft typického střeliva - plastových kuliček o průměru 6 mm.

 
Model je ke krabici přichycen pomocí přídavného plata, přičemž zadní část je chráněna po dobu přepravy smršťovací fólií.

 
Nejedná se o samoúčelnou záležitost - maketové barely s hadicemi na zádi modelu jsou relativně křehké.
 
 
 

 

 

 
Pokud jde o základní vlastnosti, neliší se verze airsoft od ostatních VS tanků PRO v měřítku 1/24, jak jsem je popsal u svých předchozích modelů.
 
 
Napájení
 

Oproti předchozím modelům, jejichž víka prostorů pro baterie jsou uchycena pomocí vtipných rychlouzávěrů (viz. obrázky dole), je víko na dně modelu T72 přichyceno klasicky šroubkem …
 
Kromě víka prostoru pro baterie a informačních nápisů nebo samolepek (o typu a verzi modelu a čísle kanálu, je na spodku modelu zaznamenání hodný už jen vypínač, který je třeba, jako u jakýchkoli jiných RC modelů, zapínat až po zapnutí vysílače.

 
V této souvislosti považuji za důležité zdůraznit, že k provozu je nezbytné k modelu dokoupit celkem 14 “tužkových” baterií (AA články) - 8 do modelu a 6 do vysílače.
 

 
Ovládání
 

Výrobce rozpor mezi množstvím ovládaných funkcí a co nejnižší cenou modelů vyřešil kompromisem, kdy k ovládání modelu používá neproporcionální RC soupravu, přičemž dostatečnou míru “proporcionality” ovládání dosahuje větším množstvím kanálů (celkem 19), např. rychlost je ovládána až 5 tlačítky (3 rychlosti dopředu a dvě vzad). Vysílač dálkového ovládání proto působí poněkud nezvyklým dojmem a přestože na první pohled má člověk pocit značné komplikovanosti, praxe mě přesvědčila, že tlačítka jsou ergonometricky velmi dobře rozmístěna a celé ovládání je přitom natolik intuitivní, že nejenom já, ale např. i má čtyřletá vnučka model bravurně ovládala během několika minut, a to bez jakéhokoli návodu.

 

Ve 27MHz pásmu, se kterým RC soupravy pracují, nabízí výrobce záměnné krystaly o 6 frekvencích, takže lze současně “bojovat” až se 6 modely najednou.
 
Příslušná kanál je uveden na štítcích, a to jak na držáku krystalu ve vysílači, tak na spodku modelu, u vypínače.
 
Pokud chceme ovládat model na jiné frekvenci, je nezbytné vyměnit kompletní pár, tj. jak ve vysílači, tak v modelu, kde je držák krystalu maskován maketou výfuku motoru.

 
Podvozek - jízdní vlastnosti
 

Podvozek i tohoto modelu je vybaven funkčními odpruženými vlečenými rameny a síla pružin odpovídá jeho hmotnosti, takže i u něj přejezd přes překážky působí velmi realistickým dojmem.

 

I on, jakkoli je schopen úspěšně zdolávat záludnosti přírodního terénu, nejlépe se cítí na zpevněném podkladu.
 
Já pro dosažení co nejpůsobivějších snímků opět zvolil terén, který byl téměř nad možnosti modelu, což je dáno především jeho měřítkem 1/24takže ani jinak dostatečná hnací síla nedokáže zdolat situace, kdy si model “sedne na břicho”, mezi kola se mu dostane malý kamínek nebo sebenepatrnější klacíček, ev. se mu na ně namotá stéblo trávy.

 
Maketovost
 

Kromě maketových prvků. které jsou přímo vylisovány, ev. připevněny k modelu již výrobcem …

 
… jsou součástí dodávky další rozměrnější maketové prvky, včetně horní části trupu velitele tanku, která má ruce s osou rotace v ramenou, takže si je lze částečně nastylizovat.
 

 
Další prvek, který je společný rodině VS tanků PRO v měřítku 1/24 je ten, že výrobce nabízí u každého typu několik modifikací dle různých předloh, takže vzhledem ke značné míře maketovosti modelů je pro modeláře “sběratele” těžké odolat nutkání pořídit si kompletní kolekci :-D
 

 
Zvukové a vizuální efekty
 
Ani v této oblasti se model neliší od svých “sourozenců”, takže kombinaci zvuku motoru a housenkových pásů vyluzuje pouze při jízdě. Při střelbě (jak popíši dále a jak je patrné z videoukázky střelby z modelu) nabízí zvuk střelby kulometu a opuštění hlavně plastovou kuličkou doprovází zvukem výstřelu z děla, přičemž vizuálně simuluje zpětný ráz.
 
Střelba
 
Na úplný závěr svého povídání jsem si nechal popis emocionálního pamlsku, který byl v mém případě hnacím motorem mé touhy model získat a který model nabízí v podobě skutečné střelby z děla :-) Videozáznamu průběhu střelby věnuji samostatný příspěvek.
 
Oproti verzím infrared a sparklink je součástí dodávky verze airsoft navíc jednoduchý papírový terč a především pak sáček plný airsoftového střeliva - plastových kuliček o průměru 6 mm.
 
 
 

 
Další odlišností je chránička hlavně děla modelu před vniknutím nečistot. Ty totiž, stejně jako tato chránička v případě, že ji před střelbou zapomenete vyjmout, mohou mít destruktivní vliv na mechanismus vymršťující kuličky z hlavně.
 
 
Jakkoli jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, že kulička ve vzdálenosti zhruba půl metru od hlavně jen nepříjemně štípne, shoduji se s výrobcem v tom, že při ostré střelbě kuličkami je rozumné dbát zvýšené opatrnosti, a to nepřímo úměrně věku dětí i v blízkosti modelu (tj. čím mladší děti, tím vyšší opatrnost) a chránit si především oči.
 
Neboť, jak praví jedna z moudrostí našich předků: náhoda je blbec! :-)
 
 

 
Výrobce tuto zvýšenou opatrnost podporuje hned dvěma opatřeními.
 
Tím prvním je vypínač ukrytý ve věži modelu, která současně slouží i jako zásobník střel - kuliček, který by měl být zapnutý jen výjimečně, a to jen tehdy, kdy hodláme s modelem střílet.

 
Druhým opatřením pak je nutnost stisknout dvě tlačíta pro střelbu na dálkovém ovladači současně, takže po stisku pravého horního tlačítka (na obrázku čela vysílače dálkového ovládání je to tlačítko vpravo dole) se ozve střela z kulometu a teprve při současném stisku i levého horního tlačítka dojde k vymrštění kuličky z hlavně.
 

 

 

 
Sečteno a podtrženo:
 
VS tanky PRO v měřítku 1/24 jsou rozumným kompromisem mezi maketovostí modelu i maketovostí jeho pohybu, skladností modelu a v neposlední řadě i jeho cenou. Modeláři nabízí celou škálu verzí jednotlivých modelů, které výrobce neustále rozšiřuje, stejně jako rozšiřuje množství předloh pro své modely, což modeláře “sběratele”, vzhledem ke značné míře maketovosti modelů, přímo vybízí k pořízení si kompletní kolekce.
 
Verze airsoft umožňuje střelbu airsoftovým střelivem - plastovými kuličkami o průměru 6 mm až do vzdálenosti 25 m.
 
Verze infrared umožňuje regulérní (elektronika v modelech hlídá prodlevu nabíjení i skutečný počet zásahů modelu) souboj až 6 modelů současně, přičemž doprovodné zvukové a vizuální efekty prohlubují pocity reálnosti “boje”.
 
Jakkoli jsou modely schopny úspěšně zdolávat záludnosti přírodního terénu, nejlépe se cítí na zpevněném podkladu.
 
K modelu potřebujete dokoupit 14 AA článků (6 vysílač, 8 model), lhostejno zda baterií nebo akumulátorů. Např. při použití 8 akumulátorů 2000mAh vydrží model “bojovat” cca 30 minut.
 
 

 

6.7.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.