Povídání o 3. závodu


RC Moto GP Čelákovice 2009 (28.6.2009)
 
 

 
3. závod letošní série RC MOTO GP Čelákovice se především pro účastníky mistrovství světa RC modelů motocyklů v měřítku 1/5, které se letos bude v termínu 31.7.-2.8. konat v Lipsku, nesl v duchu testování úprav jejich modelů, a to včetně jízdy za mokra, protože poprvé v celé historii této série závodů nás neprovázelo nebe bez mráčku. Naopak, téměř celý den se sluníčko schovávalo za těžké mraky, ze kterých tu a tam drobně pršelo.
 
A protože já svůj zcela nový model na bázi stavebnice PH 08 vyhovující omezením kategorie STOCK, do které jsem se přihlásil, dokončil v noci těsně před závodem, měl jsem především mezi rozjížďkami plné ruce práce s hledáním alespoň přijatelného nastavení. V důsledku toho mi na focení moc času nezbývalo, takže dnešní povídání je na obrázky relativně chudé:-)
 
 
I když déšť nebyl nijak pronikavý a de facto téměř celý den nepršelo, ani intenzivní úklid dráhy nedokázal dopoledne dráhu vysušit natolik, aby voda neohrožovala elektroniku střídavých motorů, tj. především drahé regulátory …
… takže v depu propukla vlna improvizací jak utěsnit především čelo modelu proti průniku vody odstřikující od předního kola do jeho útrob.
 
Zdenda použil igelitový pytlík …
 

 
Převážně ale slavila úspěch technická páska.
 
A to aplikovaná buď na tělo modelu …

 
… nebo jako Pepíno rovnou na kapotáž.

 
Já měl pro tento případ nachystán tenký plech tuby od krému, který jsem vytvaroval do potřebného tvaru a zavěsil pomocí oboustranné pásky za přední držáky kapotáže.

Navíc jsem byl nachystaný i na možnou vodu, chlístající do útrob modelu od zadního kola. Jediný můj model byl vybaven blatníkem zadního kola.
 
Nicméně i jeden z nových kolegů byl nachystám podobně - jeho model Thunder Tiger byl před vodou od zadního kola ochráněn možná lépe, než ten můj:-)

 

Konečně tedy mohly přijít ke slovu startovací boxy a modely vyrazily na trať.

Jak jsem napsal v úvodu, přihlášení na letošní mistrovství světa využívali tento závod k testování úprav svých modelů. A tak, zatímco Pavel Hanzel, jediný zástupce slovenské obce RC motocyklových modelářů, který je na MS přihlášen do kategorie modelů poháněných spalovacím motorem, si pro letošní sérii nachystal zcela nový model vlastní konstrukce a jeho výkon, stejně jako vlastnosti modelu, se lepší závod od závodu, což potvrdil i svým umístěním se na 1. místě…

 
… Pavel Holub i Pepíno (stejně jako já, který jsem postavil model úplně nový) začali hledat a zkoušet prvky i nastavení svých modelů pro dosažení maximálního výkonu teprve teď, takže naše modely často v průběhu jízd opouštěly dráhu, a to jak úmyslně (to, když bylo třeba něco v průběhu jízdy přenastavit), tak nechtěně (to, když model v důsledku momentální úpravy nereagoval tak, jak jsme předpokládali:-D).
 
Tady je patrný Pepínův údiv (který nás všechny tři vlastně celý den neopouštěl:-D), co to ZASE ten jeho model vyvádí… :-D

Faktem ale je, že zvláště na počátku, kdy byla dráha ještě mokrá, to klouzalo všem, takže se nahazovači dost naběhali :-)
 

 

 
Jakmile ale trať vyschla, bylo se nač dívat.
 
Jak z blízka …

 
… tak z daleka :-)

 
 

Bohužel opět gastronomicky nefungoval klub nohejbalistů, a tak jsme v rámci poledního hladovění iniciativně ustavili družstvo strávníků a vyslali jednoho z nás do nejbližší čínské restaurace :-)

 
 

Přiznám se, že se rád na svět dívám perspektivou růžových brýlí. I proto odmítám mj. sledovat televizní zpravodajství, které dává přednost tomu vykreslovat svět jako rejdiště podvodníků, závistivců, vrahů a jiných padouchů.
 
Dávám přednost “Toulavé kameře” na ČT2, která vyhledává jednotlivce i skupiny lidí, kteří mají nějaký pozitivní aktivní zájem, kterému jsou ochotni se nezištně věnovat, a to jak ku potěše své, tak i svého okolí.
 
I proto se mi líbí právě tenhle obrázek ze závěrečného vyhlašování konečného pořadí, ze kterého je na první pohled patrné, že nefalšovanou radost prožívají jak vítězi, tak i “poražení” :-)

 
Stejně tak nefalšované byly údiv a překvapení Pavla Hanzela nad skutečností, že tentokráte to je právě on, kdo obsadil první místo :-)
 

Pokud je vám na těhle dvou obrázcích něco “divné”, pak máte pravdu - dvěma “diplomantům” chybí jejich vítězný model RC motocyklu v náručí… :-)
 

 

 
Kdo zná Pavla Holuba, ví, že je to ve své podstatě laskavý člověk :-)
 
Zároveň ale lpí na tradicích - jak je patrné z následujících dvou obrázků, podařilo se mi zachytit jeho výraz autentického pohoršení :-D
 
Samozřejmě, že ne na Pavla Hanzela, kterého, jak byl doposud zvyklý :-), nenapadlo, že by se mohl ocitnout na stupních vítězů, a model měl před dlouhou cestou do Nového Mesta nad Váhom již zapakovaný.
 
Zato od Tučňáka, zkušeného to sběratele medailových umístění v nejedné RC modelářské kategorii, ho takový prohřešek proti RC modelářským tradicím prostě zaskočil! :-)
 
Ani to, že se Tučňák studem červenal až za ušima, ho neoblomilo :-D

 
 
Takže ještě jednou a POŘÁDNÉ! :-)

 
 
 
A na závěr si neodpustím své oblíbené téma :-)
 
Tento závod přibyli opět dva noví kolegové, takže širší kádr účastníků se již začíná blížit dvacítce. Ale to není to podstatné, byť potěšující.
 
Podstatné je to, že
 

  • i s modely Thunder Tiger Ducati 999 lze držet krok se závodními speciály;
  • jízda po skutečné dráze, zvláště pak mezi ostatními modely, se s kroužením po ploše parkoviště nedá intenzitou pocitů ani prožitků srovnávat :-)
  • účast, byť třeba i jen na jediném závodu, se co do informační hodnoty nedá srovnat možná ani s rokem samouckého provozu modelu - pomoc zkušenějších kolegů při nastavení modelu, stejně jako praktické rady a trpělivé metodické vedení při “pilotování” modelu, kdy se nováček rychle zbavuje chybných návyků, jsou prostě k nezaplacení :-)

 

1.7.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.