Nastavení podvozku


RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR
 
 
Mé řidičské, resp. “pilotní” (ne)umění je takového charakteru, že mi víceméně neumožňuje pocítit téměř jakoukoli úpravu modelu ovlivňující jeho jízdní vlastnosti. Má (ne)schopnost model ovládat na dálku je příčinou toho, že se nedokáži přiblížit rychlosí jeho jízdy mezi, kdy by se tyto úpravy začaly projevovat:-D
 
Na druhou stranu mě baví modely upravovat a předělávat, a tak, když jsem byl na svém prvním závodu upozorněn, že se můj model pří jízdě “tahá břicho po zemi”, vyslechl jsem s vděčností všechny rady, jak mu odpomoci a doma se pak s chutí pustil do nápravy. Něco jsem udělal podle rad a něco podle svého “citu” a tady je výsledek mého snažení.
 
 
Nemám pro to racionální vysvětlení, ale vzrušení, a to takové, že téměř erotické!:-D, mi přináší co nejšikměji orientované pružící jednotky. Nejspíš to byl jeden z hlavních impulzů, co mě přivedlo při výběru mého prvního modelu ke “Xanavíčku”
 

 
… stejně jako následně k REVU …
 

revo_vahadla_2.jpg

 
… takže jsem umístil pružící jednotky do nejzazších úchytných bodů, aby byly co nejvíce zkoseny.
 
Druhou mou motivací bylo dosáhnout co největšího rozsahu kyvu polonáprav, a to tak, aby začínal v místě maximálně možného vychýlení směrem dolů. Směrem dolů proto, aby mohly nápravy co nejvíce “propérovat” při odlehčení modelu a tudíž začít co nejdříve klást odpor snaze modelu “lehnout si na břicho”.
 
Na spodních obrázcích jsou patrné rozdíly mezi původními (na obrázcích napravo) a novými uchyceními pružících jednotek.
 
 
Třetí a hlavní motivací bylo dosáhnout v provozu “středové” polohy náprav (tj., aby možný úhel jejich naklopení byl nahoru i dolů stejný) tak, aby ramena byla pokud možno vodorovně s podložkou.
 
Jak se mi to povedlo, máte možnost posoudit na následujících dvou obrázcích.
 
 
Abych toho dosáhl, musel jsem výrazně změnit konfiguraci pružících jednotek, kterým jsem věnoval samostatný příspěvek, ve kterém popsal příslušná “PROČ” a “JAK”, takže tady mohu jen napsat “CO” jsem s nimi provedl.
 
Přední tlumiče jsem nahradil zadními, které jsou u ZK2 delší, a to včetně delších pružin.
 
Protože použití krajních poloh úchytů způsobilo, že se tlumiče páčily, takže docházelo k přílišnému mechanickému namáhání závitu víka (horního oka). Vyřešil jsem to, jak je patrné z obrázku vysunutím kulového čepu pomocí podložek.
 
Ukázalo se, že horní oko pružící jednotky zadní nápravy, abych mohl dosáhnout maximální spodní polohy ramene, by chtělo uchytit výrazně níže, než umožňují otvory “parohů”. A tak jsem si z kousku duralového plechu vyrobil potřebné redukce.
 
Redukci jsem k “parohům” připevnil šrouby M3. Závit kulového čepu je ale M2,5 a protože nevlastním ani matici ani závitník tohoto rozměru, nakonec jsem to vyřešil sice nepohledně, ale funkčně - použil jsem kus plastu ze svého “bastlícího šuplíčku”.

Doporučení hustoty oleje do tlumičů bylo 100 až 200. Já měl k dispozici olej hustoty 200, tak jsem použil ten a nemám zatím důvod ho měnit.
 
U pružících jednotek zadní nápravy jsem vyzkoušel pružiny všech tří nabízených tuhostí a nakonec jsem použil ty nejměkčí (”soft” - žluté).
 
Subjektivně pak mám pocit, že je to to pravé:-) A o tom to přece je:-)
 

 

20.5..2008


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.