Oprava vytrženého oka zadní pružící jednotky


RC modelu motocyklu PH Design PH 08 1/5
 

 
Součástí stavebnice RC modelu motocyklu PH Design PH 08 1/5 je i pružící jednotka zadní kyvné vidlice, použitá z trucku 1/8 Thunder Tiger.
 
Pokud dojde k vytržení oka pístnice (což není u RC modelu motocyklu zas nic neobvyklého), je obtížné získat originální náhradní díl.
 
V následujícím příspěvku popíši, jak lze toto oko úspěšně nahradit, a to, dle tvrzení zkušených modelářů, dokonce kvalitněji, než kdybychom sehnali originál, přičemž lze tuto informaci zobecnit pro většinu pružících jednotek modelů automobilů.
 

 

 
Tak tedy na počátku máme tlumič s poškozeným okem.
 

Celý “trik” spočívá, pro jejich univerzálnost, v sehnání koncovek firmy GS racing, které nejsou sice nejlevnější, ale dle tvrzení zkušených modelářů, ne-li nejkvalitnější, pak jedny z nejkvalitnějších a nejpevnějších. Já je koupil ve firmě MIPA v Praze na Žižkově.
 
Jen je třeba vybrat ty správné - existují 3 varianty průměru koule a 2 varianty délky dříku - v mém případě jsem použil největší kouli (6,8mm) a delší dřík.

 
Sada obsahuje 10 ok a 10 koulí kulového čepu
 

 
Samotné oko je na pístnici našroubováno a stačí je jen odšroubovat.
 
Aby se písnice neprotáčela, je třeba ji pevně uchopit.
 
A aby se pístnice stiskem kleští nepoškodila, lze mezi ní a čelisti kleští vložit např. hadr.

 
Stejně postupujeme, když na pístnici šroubujeme nové oko s nalisovanou koulí
 

 
Nakonec nasadíme zpět buď původní pružinu, nebo ji můžeme zaměnit pružinou, která nám lépe vyhovuje - já použil, jak popisuji v samostatném příspěvku, pružinu pružících jednotek TRAXAS.
 

19.6.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.