Instalace chladiče motoru


RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR
 
 
Jakkoli jsou, zdá se, motory obou mutací tohoto modelu (ZK-2 řady 370, ZT-2 řady 280) dostatečně odolné značnému zahřátí při trvalém zatížení, člověk jistě nic nezkazí, když motor svého modelu opatří chladičem.
 
Zatímco model ZK-2 nabízí bez složitých úprav pouze možnost využít výrobcem dodávaný tuningový chladič, který odnímá z motoru teplo pouze z čelní plochy motoru. Majitel modelu ZT-2 se může rozhodnout využít s pomocí drobných úprav mnohem účinnější přídavný obvodový chladič.
 
Ukáži zde obě možnosti.
 

 
Nejprve tedy univerzální postup pro obě mutace modelu (ZT-2 i ZK-2) s použitím originálního chladiče Thunder Tiger.
 
Jedná se vlastně o záměnu nosného prvku hnací jednotky, takže je třeba vyjmout ji z podvozku a následně ji rozebrat. Je proto rozumné, spojit montáž tohoto chladiče i s výměnou kluzných ložisek, za ložiska kuličková (valivá)
 

Po vyjmutí hnací jednotky z podvozku (jak je popsáno zde) a následném částečném rozebrání (viz. popis zde), kdy zbude jen skříň převodovky přichycená 2 šroubky (spodní otvor zůstává prázdný pro šroub, který je společný i pro kryt primárního převodu), vyšroubujeme i ty, abychom jimi připevnili ke skříni převodovky nový chladič motoru.
 
Postupně opět skompletujeme hnací jednotku a připevníme k podvozku.

Nakonec, před zakrytím pastorku s ozubeným kolem, nastavíme optimální zubovou vůli.
 
 
Model ZT-2 umožňuje i aplikaci účinnějšího obvodového chladiče.
 
Ten vyžaduje částečnou destrukci krytu motoru, čemuž u ZK-2 brání mohutný nárazník (viz. obr. vpravo dole).
 
Navíc je třeba zvětšit mezeru mezi motorem a převodovou skříní, takže je třeba použít větší ozubené kolo, tj. místo PD2126 s 62 zuby modelu ZT–2 použít kolo PD2125 se 67 zuby modelu ZK-2, u kterého se tak kompenzuje větší průměr hnacích kol, oproti hnacím kolům modelu ZT-2. V důsledku toho mírně poklesne maximální dosažitelná rychlost modelu ZT-2.
 
Vzhledem k tomu ale, že v prvním ze série zimních závodů vyhlášených a pořádaných v sezóně 2007/2008 RC klubem TJ Spartak Čelákovice dosáhl Pavel Holub se zde popisovaným modelem absolutně nejrychlejšího průjezdu kola, není třeba si tímto faktem lámat hlavu.
 

pohled zezadu

pohled shora

 

11.11.2007


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.