Náhrada kluzných ložisek ložisky kuličkovými


RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR
 
 
Na základě své osobní zkušenosti jsem přesvědčený o tom, že náhrada co největšího množství kluzných ložisek valivými by mělo být to první, co by člověk měl s novým modelem udělat. A přestože je tento model první, který ve mně svými bronzovými pouzdry a ocelovými osami budí důvěru v dobrou funkčnost a dostatečnou životnost jeho kluzných ložisek), neváhal jsem ani chvilku a jako první investici jsem u firma RC AUTOKO zakoupil kompletní sadu, a to za pouhých 650 Kč.
 
Pokud je dudete kupovat jednotlivě, budete potřebovat 4 kusy 4×7x2,5 do převodovky a 8 kusů 4×8x3 do kol.
 
 
Vzhledem k téměř shodné konstrukci s Micro-T TeamLosi 1/36 je výměna ložisek podvozku podobně jednoduchá. Výměna ložisek v převodovce je již zručnostně náročnější. Nicméně je to vhodná záminka k pořádnému promazání celého převodového ústrojí.
 
Nejsnazší je výměna ložisek v předních kolech - stačí jen vyšroubovat matici, která přidržuje kolo na čepu, stáhnout kolo z čepu, vydloubnout z disku bronzové kroužky a místo nich zasunout kuličková ložiska.
Při výměně ložisek zadní nápravy dejte pozor na čípek, který přenáší pohyb hřídele na kolo a je jen volně zasunutý do otvoru v hřídeli bez jakéhokoli zajištění, takže může velice snadno vyklouznout a dle Murphyho zákonů (naši předkové ho objevili dávno před Murphym a pojmenovali jako “zákon padajícího krajíce”:-D) zmizet v nenávratnu v tu nejnevhodnější chvíli.
Pro samotnou výměnu ložisek je potřeba uvolnit závěs zadního kola vymáčknutím (”vycvaknutím” - já to dělám tak, že zasunu pod vrchní část kloubu špičku pinzety, touto špičkou co nejtěsněji sevřu kouli kloubu a zapáčím pinzetou tak, že překonám pružné sevření koule vrchní částí kloubu a obě části tak od sebe oddělím) horního ramena z kulového čepu. Tím se uvolní poloosa (”psí kost”) jejíž hnací čep lze vyjmout z unašeče zadního kola. Pak už stačí opět vydloubnout bronzové kroužky a místo nich nasunout kuličková ložiska.
 
 
Pro výměnu ložisek v převodovce je třeba nejprve vymontovat hnací jednotku z modelu a pak rozpůlit skříň převodovky.
 
Ložiska hřídele ozubeného kola přenášejícího otáčky motoru do převodovky jsou uložena ve skříni převodovky - stačí jen vydloubnout bronzová pouzdra a nahradit je kuličkovými ložisky.
 
Nakonec zbývá vyměnit ložiska ozubeného mezikola - jako u disků kol přední nápravy stačí jen vydloubnout bronzová pouzdra a nasunout do něj kuličková ložiska.

 

11.11.2007


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.