Jak ochránit nejenom přijímač před prachem a vlhkostí


 
Nejsem si jistý, zda následující rada bude v dohledné době ještě k něčemu, protože nafukovací balónky v nabídce supermarketů nenajdete. Nicméně já si při jejich shánění uvědomil 2 věci:
 

 • jednak jak razantně za necelé 2 roky, které uplynuly od napsání mé úvahy na toto téma, prořídly mně známé ulice z hlediska pestrosti díky (ne)existenci drobných obchůdků a krámků potravin, železářství, elekter a také, pro získání balónků nezbytných, hračkářství, papírnictví nebo drogerií. Zbyly po nich buď jen prázdné výlohy, nebo je nahradily provozovny bank, pizzerie, vinárny, luxusní restaurace a herny, které “lákají” k návštěvě světelnými poutači s příslibem jackpotů do 10 000 Kč;
 • a že se, zdá se, začíná opakovat situace mého mládí, kdy díky státním plánovačům jsme si doma sami vyráběli z dostupného zboží věci nedostupné, ale potřebné. A věci momentálně dostupné jsme pak nakupovali, i když jsme je momentálně nepotřebovali. A to pokud možno více kusů současně, aby až je budeme potřebovat a ony budou nedostupné, jsme je měli k dispozici - tím jsme samozřejmě současně urychlovali vznik jejich nedostupnost:-)
   
  Nevím jak vy, ale já se poslední dobou dostávám stále častěji do situací, kdy díky sortimentářům supermarketů marně sháním (podobně jako jsem sháněl tyto balónky) věci potřebné, abych je pak improvizoval nebo vytvářel z věcí dostupných (napadá mě, že nafukovací balónek lze za jistých okolností zaměnit prezervativem:-D). A také díky technickým inovacím, kdy funkční životnost výrobků, i když se mnohdy objektivně zkracuje, dosahuje stále vyššího násobku doby jejich morální životnosti (a tudíž i doby, po kterou se ve stejném provedení vyrábí a jsou na trhu dostupné), stále častěji nakupuji do zásoby věci, které mi vyhovují svou funkčností, a to především proto, aby mi pokud možno vydržely sloužit co nejdéle. Nejlépe po zbytek mého života:-D
 •  
  Ale dosti stařeckých stesků! A pojďme na věc.
   

 

Jistě se shodneme na tom, že jen málo co dokáže nejenom modelům škodit více, než prach a vlhko, a že je proto rozumné před nimi model i jeho jednotlivé komponenty chránit. V tomto příspěvku vám nabídnu jednu z možností, jak ochránit přijímač, ev. za jistých podmínek i regulátor otáček.
 
Ne každý model je totiž vybaven účinnými pracho- a vlhkotěsnými boxy, jako např. Traxas REVO na obrázku.

Jednou z možností je použít nafukovací balónek, který známe z poutí, kdy se v nafouknutém stavu na provázcích vznáší nad hlavami návštěvníků různé tvary. Nám postačí ten nejjednodušší (jak jsem se sám přesvědčil, zdá se, že čím jednodušší, tím hůře se shání:-D) kulový tvar.
 
“Technologie” navlékání může být různá a přirovnal bych to k povlékání peřiny - já zvolil systém, kdy jsem balónek dal naruby a pak jej přes přijímač přetáhl.

Z hlediska možné následné manipulace je vhodné přichytit chráněnou komponentu i s balónkem k modelu mechanicky - např. rychloupínacím řemínkem na jednorázové použití.

Tam, kde to není možné, lze samozřejmě použít i pevnostní oboustrannou samolepící pásku…
… jen je třeba ji zdvojit - nejprve přilepit chráněnou komponentu k rubové straně balónku (viz. obrázek vlevo nahoře).
Nezapomeňte, že je třeba vnitřní povrch balónku důkladně očistit od prášku, kterým je vnitřek balónku vysypán - tento prášek (obvykle mastek) brání samovolnému vzájemnému slepení vnitřní vrstvy balónku.
Po té, co je balónek přetažený přes chráněnou komponentu, přilepí se k modelu prostřednictvím další vrstvy pevnostní oboustranné samolepící pásky (obrázek vpravo nahoře)
 
 
Sečteno a podtrženo:
 

 • Není-li model vybaven vhodnými ochrannými boxy, je rozumné chránit elektroniku modelu před prachem a vlhkem. Např. nafukovacími balónky.
   
 • Míra těsnosti takové ochrany je dána množstvím ovázání (např. nití nebo drátkem v plastové bužírce) a mírou stažení hrdla balónku k průchozím kabelům.
   
  Pokud bychom prostor mezi dvěma ovázáními vyplnili pružným těsnícím (např. silikonovým) tmelem, lze v kombinaci s potřebným napnutím hrdla balónku dokonce docílit dokonalé pracho- i vodotěsnosti.
 • Pokud bychom se rozhodli takto chránit i regulátor otáček, je nezbytné ho předimenzovat, aby neprodukoval takové množství tepla, že by bez chlazení zničil buď balónek nebo v horším případě sám sebe.

 

10.9.2007


Co je nového u kamarádů: • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.