Úprava pro zvýšení odolnosti kapotáže


RC modelu motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R 1/5
 
 
Tuto úpravu jsem již jednou na svém webu publikoval, ale pro jiný model.
 
Pravděpodobnost ale, že se s tímto problémem jako já dříve nebo později setkáte i u tohoto modelu, je natolik vysoká, že jsem se rozhodl ji tu “duplikovat”.
 
 

Tvar střihu přechodu bočnic do čelního “větrného” štítku (ostrý vryp) způsobuje, že v tomto místě vzniká natolik velká špička napětí, takže se tu lexan začne trhat.

Řešení je prosté - v místě, kde končí trhlina, se vyvrtá přiměřeně malý kruhový otvor. Důležité je, aby otvorem skutečně trhlina končila. Pokud byste omylem vyvrtali otvor před koncem trhliny, bude trhlina pokračovat - proto je lépe vyvrtat otvor i kousek za konec trhliny a nechat ji se rozšířit až do otvoru. Je to vlastně cosi obdobného, jako byste chtěli zamezit pronikání hřebíku do materiálu a tak obrousili jeho špičku do tvaru polokoule. Tím chci říci, že toto řešení pouze navrátí materiálu odolnost běžnému namáhání, ale stejně jako dostatečná síla dokáže i takový hřebík “zamáčknout” do materiálu, pak je-li zdroj namáhání, který trhlinu vyvolal, dostatečně silný, vyvolá trhlinu novou.
 
Je proto vhodné současně hledat zdroj námahy a buď ho odstranit úplně nebo alespoň omezit, což já učinil přelepením inkriminovaného místa pevnostní technickou páskou.
 

1.9.2007


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.