Zlepšení jízdních vlastností optimalizací polohy těžiště


RC modelu motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R 1/5
 
 
Po řadě diskuzí s Pavlem Holubem a po té, co jsem si díky vytváření popisu teorie jízdy s RC modely motocyklů sám v sobě ještě více ujasnil fyzikální zákonitosti s tím související, rozhodl jsem se vyzkoušet v praxi vliv vyšší polohy těžiště na větší “poslušnost” modelu vůči pokynům vysílače.
 
Uvítal jsem proto skutečnost, že pružící jednotka z modelu Traxas REVO je v nataženém stavu o cca 10mm delší, než původní pružící jednotka. A tak při jejich záměně jsem posunul pomocný rám přední vidlice o celých 10mm dolů.
 
Výsledek této úpravy je více než uspokojivý, a tak se tu o ni s ostatními RC motorkáři rád dělím:-)

 
 
Jistě by šla posunout spodní krajní poloha zdvihu zadního kola i jen posunutím horního úchytu původní pružící jednotky. Já ale využil o cca 10mm delší pružící jednotku z modelu Traxas REVO. Postup výměny jsem popsal zde.
 
Jak je patrné z obrázku, spodní krajní polohu zdvihu předního kola jsem docílil posunutím pomocného rámu přední vidlice o celých 10mm dolů (jak ale ukázala praxe, rozumnější by bylo přidržet se doporučovaných 8mm). Popis, jak postupovat, jsem už popsal zde.
 
Zásadní “fígl” ale spočívá v tom, optimalizovat výšku těžiště modelu nad dráhou omezením zdvihu zadního kola pomocí plastového řemínku (já měl jen krátké řemínky, tak jsem ho sestavil ze dvou).
 
 

 
Sám jsem byl velmi překvapený, jak dramatický vliv má výška těžiště modelu na jeho jízdní vlastnosti.
 
Pozdější zkušenosti mě přesvědčily, že stejný, ne-li dramatičtější, vliv na jízdní vlastnosti modelu RC motocyklu řízeného natáčením přední vidlice má nastavení jejího úhlu, tj. optimalizace velikosti “závleku”. Dospěl jsem proto mj. i k závěru, že je rozumné po jakémkoli zásahu do nastavení modelu, tj. např. změna polohy (výšky nad zemí) těžiště, změna hustoty oleje v tlumiči nebo rovnou výměna celý tlumič, změna předpětí pružin táhla řízení a pod., vyhledat optimální hodnotu závleku předního kola pro tuto konkrétní konfiguraci modelu. Této problematice pak věnuji samostatný příspěvek.
 
Dokud bylo těžiště příliš vysoko, model se choval tak, jako na videoukázce vlevo nahoře. A nejenom to. Dokonce se “odmítal” při akceleraci vzpřimovat, oproti videoukázce vpravo nahoře.
 
Naopak, jakmile se těžiště modelu ocitlo pod optimální polohou, pak čím níže bylo, tím více odmítal model jak zatáčet (tj. naklápět se do potřebného náklonu pro zatáčení), tak se při akceleraci rychle vzpřimovat.
 
 

Posunutím pomocného rámu přední vidlice se posune jak přední trn k uchycení horní kapotáže, tak drát, na který se nasouvají ruce makety jezdce.
 
Obojí jsem “vyřešil”, jak je patrné z obrázků, nůžkami na lexan.

 
Nakonec jsem zkrátil “padáky” (ochranné rámy) na z mého pohledu co největší náklon modelu v zatáčce.
 

1.9.2007, 30.9.2007 a 9.7.2009


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.