Povídání o 1. závodu


RC Moto GP Čelákovice 2009
 
  
Rok se s rokem sešel a 3. května 2009 se uskutečnil první závod RC modelů motocyklů v měřítku 1/5 již 2. ročníku RC Moto GP Čelákovice.
 
Přináším vám tu pár osobních postřehů a kupu obrázků z tohoto závodu.
 
Dlužno říci, že o fotoaparát jsme se dělili s Peťou Hanákem, který přijel jako divák, aby volné chvíle na dráze využil k testování svého modelu Active A210ss před blížícím se dalším závodem série Active Cup 1/10M.
 

 
Jak je patrné z úvodního obrázku, prvního závodu se, díky dvěma nováčkům, zúčastnilo celkem 10 modelů.
 
Letošní ročník přináší řadu novinek, z nichž nejmarkantnější jsou dvě:
 

  • nedělíme se již o dráhu s “driftaři” - to přináší jednak možnost účastníkům závodu více si zajezdit, a to jak v rámci závodu (5 rozjížděk i 5 finálových jízd), tak i v rámci tréninku mezi jednotlivými jízdami. Upřímně řečeno, jak znovu potvrdili i noví účastníci závodů, jízda po skutečné dráze přináší nesrovnatelně intenzivnější zážitky i prožitky, než jízda někde na parkovišti. Navíc bude možno v budoucnu pro závodní jízdy využít celou plochu dráhy;
  • letošní pravidla umožňují zabudovat do modelu výkonnější pohonnou jednotku - oproti stejnosměrnému (uhlíkovému) motoru se 17 závity lze použít stejnosměrný motor s 9 závity nebo střídavý se 4,5 závity). Jak se ukázalo, pro většinu účastníku toto rozhodnutí přineslo jen výhodu výrazně snížené náročnosti údržby střídavého motoru, protože tvar původní dráhy v podstatě neumožnil uplatnit přebytek výkonu, který ale jistě přijde ke slovu, až začneme využívat i zbylou plochu dráhy.

Co se oproti loňsku zatím nezměnilo, byla slunečná obloha bez jediného mráčku po celý den :-)

 

I když se nás většina na dráze sešla již před osmou hodinou ranní, samotný závod začal se značným zpožděním, téměř v poledne.
 
Příčinou byla různá míra nepřipravenosti některých modelů, a to včetně toho mého. A nebýt především Pavla Holuba a jeho zlatých ručiček, pro některé z nás by závod nezačal vůbec.

 
Ta nejtajnější ze svých know how ale sděloval jen šeptem :-)

 
Když byly konečně všechny modely připraveny, mohly být, za všeobecného zájmu všech přihlížejících, díky startovním boxům, které pro tuto sérii závodů vyrobil kolega Zdeněk Hanzlík, přichystány ke slavnostnímu fotografování.
 

 
Nakonec jsme pózovali pro fotografy se svými modely i my sami:-)
 

 
Na obrázku vpravo Pavel se zájmem pozoruje modely při startu, i ty dva svařené kusy kovového úhelníku, které ho “připravily” o loňskou roli startéra (viz. obrázek dole).
 
 

 
Především úvodní rozjížďky, kdy se po zimní přestávce piloti se svými modely hledali, nevěděli nahazovači kam dříve skočit:-D
 

 
Nebylo proto divu (snad jen Pepíno se divil:-D), že nejeden z modelů v důsledku karambolů ztratil v průběhu jízdy jezdce
 
 
 

 
 
Ani tento závod nedal jednoznačnou odpověď na otázku, zda je výhodnější model řídit z nadhledu lávky nebo z přízemí dráhy.
 
Já nejprve vyzkoušel lávku …

 
… pak se mi ale zdálo, že když sestoupím k Pavlovi a Tučňákovi, budu stejně rychlý jako oni :-)
 
Nakonec se ale ukázalo, že nejrychlejší byl z výšin nad námi Pepíno :-)
 
 
No, příště ještě zkusím laborovat s polohou chodidel - možná byla chyba, že jsem umístil špičky bot na obrubník …

 
… třeba jsem na něj měl dát, jako Tučňák, paty :-D
 
Ostatně ten, s věčně trčící špejlí od lízátka z úst, tentokráte doplatil na svou potřebu experimentovat - tak dlouho střídal lehkého lexanového jezdce s těžkým plastovým jezdcem ThunderTiger, že si nestačil všimnout, jak se mu uvolňuje jeden ze šroubů přichycujících osu kola k přední vidlici, takže místo, aby ho utáhl, měnil (aby snížil neposlušnost modelu na pokyny volantu vysílače i vibrace přední nápravy) neustále v tlumiči řízení olej různých hodnot, až mu dotyčný šroub při jedné z jízd definitivně vypadnul :-)

 
Nezvykle pozdě večer (důsledek to opožděného začátku závodu), za svitu zapadajícího slunce, spočítal Pavel konečné výsledky …
 
 

 
 
… aby je nakonec i vyhlásil …

 
 
… a vítězům rozdal diplomy.

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
První závod nové sezóny potvrdil hned několik příjemných skutečností, které byly charakteristické i pro minulý ročník:
 

  • závod nabízí nejenom milovníkům jedné RC stopy příjemně strávený den ve vstřícně naladěném kolektivu a s gastronomickým zázemím klubovny nohejbalistů;
  • pro každého, kdo to jen trošku myslí s ježděním s RC modely motocyklů vážně, je návštěva na závodě obrovským přínosem. Jistě by mi to potvrdili oba nováčkové, ale pokud budu mluvit jen za sebe, pak nebýt pomoci kolegů, moc bych si se svým modelem nezajezdil - díky zápůjčce pastorku od Martina Melounka jsem mohl napravit mnou zvolený chybný převod, díky zápůjčce zadního kola s pneumatikou od Tučňáka jsem mohl nahradit mé kolo s mnou chybně nalepenou pneumatikou a díky Pavlovi, který dokázal přemluvit regulátor mého modelu, aby vzal za své mé Li-Fe akumulátory a nevypínal elektroniku po pár vteřinách jízdy, bych nad laděním nastavení modelu strávil hodiny a hodiny času, přičemž Li-Poly akumulátor, který jsme si půjčili od kolegy a který Pavel k “přesvědčování” regulátoru mého modelu použil, doma nemám:-)
  • i model Thunder Tiger Ducati 999 po nezbytných úpravách má šanci na rozumné umístění. Potvrdil to jeden z nováčků, který když se nedopouštěl začátečnických pilotních chyb, většinu nás ostatních docela proháněl:-)

 

 
 
 
 
Na úvod závěrečné série obrázků, které se do mého povídání nevešly, jsem neodolal podělit se o tuhle dvojsmyslnou fotku Pepína, třeba vás při pohledu na ní napadne to, co mě :-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 


 

11.5.2009


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.