Jak správně nasadit spojku hnacího řetězu


 
Sice miniaturní, ale přitom klasická spojka hnacího řetězu mého RC modelu motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R mě inspirovala k sepsání této “objevené ameriky” o tom, jak (ale především PROČ právě tak) ji správně na řetěz nasadit. A to i proto, že o této zdánlivé maličkosti není v návodu k obsluze modelu ani zmínka.
 

 

Spojení součástí namáhaných silou (obvykle hnací) se často konstruují tak, aby tato síla sama o sobě tyto spoje ještě více “utahovala”. To je mj. důvodem existence šroubů a matic s nestandardním levotočivým závitem a principiálně to odpovídá správnému chování řidiče, který když odstaví vozidlo ve svahu, natočí řídící kola směrem k obrubníku chodníku tak, aby se vozidlo, v případě, že by přestala fungovat parkovací brzda, nerozjelo dolů svahem, ale narazilo na obrubník a zastavilo se o něj.

Proto tedy spojku hnacího řetězu nasuneme na čepy otevřenou částí proti směru pohybu řetězu (ten je na obrázku naznačen červenou šipkou), protože při každém prudším zrychlení pohybu řetězu se příslušný čep vlivem setrvačné síly, která má snahu ponechat spojce její původní rychlost pohybu, ještě více do spojky “zakousne”.

30.5.2007


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.