Moje osobní zkušenost s příliš vybitým Li-Poly akumulátorem


Kokam 2S-1P 7,4V - 1500mAh
 
 
 

VAROVÁNÍ:

To, o čem tu hodlám psát, je jen moje osobní zkušenost s jedním konkrétním akupackem (nejedná se tedy o informaci, kterou by bylo možno zobecnit), kdy jsem vědomě porušil pravidla práce s Li-Poly akumulátory (konkrétně to o nepřipojování podvybitých akumulátorů, tj. s napětím nižším než 2,5V na článek, na nabíječ). Pokud bude někdo následovat mého příkladu, bude tak činit, stejně jako jsem to činil já, vědomě na své vlastní riziko.
 

 
Jak už jsem se na tomto webu mnohokrát vyznal, alektromodelařina mě nevzrušuje, a tak, navzdory skutečnosti, že jsem se pár let živil jako zkušební technik v oddělení “elektrických měření neelektrických veličin”, dávám přednost své “víře”, že elektřina je plná fascinujících a tajemných trpajzlíků a trpajzlíčků, kteří pobíhají sem a tam po drátech i v elektrosoučástkách. Elektrony prostě nemám rád, protože jsou pro mě příliš nehmotné a nedají se přihnout, přiříznout ani opilovat. Ale byla to právě tato moje “víra”, v kombinaci s mými obvyklými zdroji informací, která mi umožnila dopustit se toho, o čem vám tu budu povídat. Jsem totiž myšlením “strojař”, a tak si svět kolem sebe (a to včetně např. i mého těla, duše i mezilidských vztahů) v duchu převádím na různé mechanismy, mohutné stroje, ale nejraději na jednoduché mašinky. A to jsem udělal i v tomto případě.
 

Při nedávném drandění s modelem motocyklu KYOSHO Honda NSR 500 jsem zjistil, že při minulém, o kterém jsem si byl schopen vybavit jen, že to bylo zhruba před týdnem, jsem zapomněl v modelu odpojit LiPoly akumulátor. Nicméně nabíječka Ultramat 10, kterou jsem před ježděním akumulátor tak, jako vždy, dobíjel, se tvářila, že to nebyla fatální záležitost a že ho v krátké době dobila, takže mě nenapadlo ho proměřit. Jenomže si motorka ani neškrtla a až doma (po nejméně 6 hodinách), protože jsem s sebou neměl měřák, jsem zjistil, že akumulátor má jen něco málo přes 1 V, t.j. cca 0,5 V na článek.
 

Po zkušenosti s Ultramatem, jsem vyndal nabíječku Swallow, ale ta odmítala s akumulátorem vůbec komunikovat, takže jsem se připravoval na investici do nového.
 

Předesílám, že na základě téhle zkušenosti, nabíjím svůj LiPoly akumulátor v bezpečnostním vaku a vše ještě jistím LiPo Balancerem Graupner 6Plus (viz. návod k použití - pdf, 5,61 MB). A pokud je nemáte, nic nezkazíte, když buete postupovat, jako jsem to dělávaů já, tj. akumulátor jsem měl položený na dlaždičce obkladačce.
 

Ale při tomto experimentování jsem tehdy dlaždičku umístil ještě do plechového pekáče a při prvním cyklování akumulátor neustále kontroloval, zda se nezahřívá nebo nenafukuje.
 

NAŠTÉSTÍ jsem ještě neprodal ani nevyhodil původní pidinabíječku LBC 142, která dokáže dát k dispozici jen 140 mA, a ta mě zachránila - vyndal jsem jí ze svého “bastlícího šuplíčku” a ona během relativně krátké doby dobila akumulátor natolik, že ho vzala Swallow na milost.

Po té, co jsem ho procykloval, jsem nabyl subjektivního pocitu, že jeho kapacita snad nijak fatálně neutrpěla - neumím to posoudit jinak, než že se vybíjí proudem 0,68 A (dal jsem 1A, ale Swallow si to nastavila sama takto) 122 minut a nabíjí proudem 1,5A (což je 1C) podle typu nabíječky takto: Swallow cca 75minut a Ultramat 10 za 81 minut udává 1346mAh (deklarovaná kapacita je 1500mAh) - vzhledem k tomu, že jsem s tím zatím nijak neexperimentoval, nemám srovnání, netuším, jaké hodnoty byly na začátku (s NiCd packy do motokrosove motorky mam zkušenost, ze Ultramat 10 je také nikdy nenabije hodnotou udávanou na obalu), takže netuším, jak moc jsem LiPoly akumulátoru svou nešetrností ublížil.
 

Každopádně to vypadá, že s motorčičkou mi podrandí ještě nějaký čas.
 

Sečteno a podtrženo:

Nikoho nevyzývám k následování!
 
Svou zkušenost jsem tu popsal jenom proto, že se to skutečně událo a že tudíž, pokud člověk na sebe vezme možné riziko, učiní veškerá možná bezpečnostní opatření a s maximální pečlivostí, obezřetností a především šetrností se pokusí o obnovu, existuje šance i relativně dlouho příliš vybité články LiPoly zachránit.


Co je nového u kamarádů:

MoNaKo - MOdelařina NA KOleně
MoNaKo - veškeré informace (nejen) o modelech lodí
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.