Ne všechny hračky jsou zatracení hodné


 
Když chcete popřát svému malému potomkovi úplně první seznámení s RC modelařinou a nechcete-li riskovat v případě ochabnutí jeho zájmu, že promrháte investici cca 3000 Kč za plnohodnotný RC model, např. Micro-T TeamLosi 1/36 (pokud ovšem pro vás váš potomek není jen výmluvou a model si ve skutečnosti pořizujete sami pro sebe :-D), můžete zakoupit, podobně jako já, v e-shopu RC modely za 380,- Kč (plus cca 100 Kč za dopravu a plus 6 článků AA, tj. tužkových baterií, do vysílače), RC mini auto buggy.
 

 

Přiznám se, že díky své zkušenosti s modelem Mini Cars (červený model), který byl téměř neovladatelný, protože jeho směr jízdy se udržoval podobně jako u tanku, tj. pomocí dvou “rajčáků” (každé kolo zadní nápravy má svůj motor ovládaný samostatnou pákou na vysílači neproporcionálního dálkového ovládání), považoval jsem levné hračky za něco méněcenného. A hlavně nepoužitelného pro dítě nebo začátečníka.
 

Takže, když jsem se nechal nalákat pro mě líbivým vzhledem mini buggy na obrázku, podlehl svému pokušení a model si objednal, měl jsem tak trošku výčitky svědomí:-)
 
Naštěstí, když model dorazil, ukázalo se, že to není zas tak špatná investice a že to, co jsem použil původně jako výmluvu, tj. že model kupuji pro svou čtyřletou vnučku, se ve skutečnosti zakládá na pravdě :-D

 
Svými rozměry (šířka 9cm a délka 11 cm), průměrem zatáčení (76 mm oproti 50 mm “losinky”) i provozními parametry (doba dobíjení cca 11 minut a doba jízdy čistého času cca 9 minut) se blíží výše zmiňované “losince”.
 
Přední náprava má nezávislé odpružení v podobě ramen i klasických pružících jednotek.
 
Zadní náprava je uchycena v jednom bodě, kterýžto závěs umožňuje jak propružení celé nápravy, tak propružení jednotlivých kol.

Dalším líbivým a pro dítě přitažlivým prvkem jsou svítící diody při jízdě modelu vpřed.
 
 

 

Model je uložen plastové krabici, kterou obnažují otvory v papírovém přebalu.
 
Horní část je průsvitná, přičemž model je připevněn dvěma šroubky k černému dnu, které v sobě skrývá vysílač dálkového ovládání, anténu a 4 nástavce na páky ovladačů - výrobce pravděpodobně počítá s tím, že se provozem zničí nebo poztrácí, protože jsou ve skutečnosti potřeba jen nástavce 2.

 
Po vyjmutí modelu z krabice a mechanickém zprovoznění vysílače dálkového ovládání, včetně vložení 6 článků AA (tj. tužkových baterií) se pomocí kabelu (podobně jako např. u RC modelu mikro vrtulníku PiccoZ) nabije akumulátor v modelu.
 
Doba nabíjení je cca 11 minut, přičemž model vydrží na jedno nabití jezdit cca 9 minut čistého času.
 
Proces dobíjení indikuje zelená kontrolka
 

 
Jak je patrné z obrázku na spodní části modelu je vypínač (V), konektor pro nabíjení akumulátoru modelu (K) a mechanický trim (T) pro nastavení přední nápravy, aby model jel přímo
 
Takže po té, kdy je akumulátor v modelu dobitý (zhasne zelená kontrolka na vysílati), můžeme zapnout elektroniku modelu (vysílač je již zapnutý, protože jinak by nenabíjel), vyzkoušet směr jízdy modelu a případně mechanickým trimem docílit co nejpřímějšího směru jízdy modelu.
 

A od toho okamžiku si můžeme my nebo náš malý potomek užívat radosti z ovládání modelu naplno :-)
 
Nicméně je třeba mít na paměti, že se přeci jenom jedná o hračku, která

  • není určena k provozu venku (maximálně tak na asfaltu nebo betonu)
  • ovládání je neproporcionální, takže oplývá jen jednou rychlostí dopředu, poloviční rychlostí při couvání a zatáčení, přičemž disponuje jen polohou předních kol rovně nebo plný rejd (natočení) doprava nebo doleva.
    Dlužno ale říci, že má vnučka během chvilky sama přišla na to, že rychlost i zatáčení lze do jisté míry ovládat střídavým zapínáním a vypínáním pomocí příslušných ovladačů)
  • jakkoli prodejce udává, že model je ovládán na frekvenci 40MHz, jak je patrné z obrázku spodní části modelu, ten můj má na maketě výfuku štítek, že jeho frekvence je 27MHz.
    Vzhledem k tomu, že na papírovém přebalu přepravní krabice je obrázek 4 barevných modifikací modelu, je pravděpodobné, že podobně jako např. u RC modelu mikro vrtulníku PiccoZ, je každá z nich vybavena jinou frekvencí, takže pokud byste chtěli jezdit současně, stálo by za to dbát, aby vaše modely nebyly stejného barevného provedení.
S takto nastaveným modelem není problém absolvovat např. i nějakou vámi vytvořenou pokojovou trialovou dráhu.
 
My s vnučkou jsme se ale věnovali “bashingu”, tj. ježdění jen pro radost z radosti z ježdění :-)
 
Jako ideální překážka se ukázala stará klávesnice PC …
 

 
… také prahy dveří model úspěšně zvládal

A i když model není takový letec jako Micro-T TeamLosi 1/36, skoky z vyšší překážky s plynulým nájezdem mu nečinily problém :-)
 
 


 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Pokud se vám nechce investovat minimálně cca 3000 Kč za plnohodnotný RC model terénního automobilu (offroad) a přesto si chcete užít, nebo ji poskytnout vašemu malému potomkovi, alespoň náznak radosti z ovládání a jízdy takového modelu, pak máte možnost pořídit si nějakou levnou hračku. Jen je třeba mít na mysli, že ne každá hračka je levná a ne každá hračka je schopna vám takovou radost poskytnout.
 
Jak jsem si mohl ověřit. mně a mé čtyřleté vnučce zde popisovaný model-hračka RC mini auto buggy tak učinit dokáže, a to za cenu 380,- Kč (plus cca 100 Kč za dopravu a plus 6 článků AA, tj. tužkových baterií, do vysílače).
 
Přesto, pokud se rozhodnete mě následovat, mějte stále na mysli, že se jedná opravdu jen o levnou hračku, která

     

  • není určena k provozu venku (maximálně tak na asfaltu nebo betonu)
  • ovládání je neproporcionální, takže oplývá jen jednou rychlostí dopředu, poloviční rychlostí při couvání a zatáčení, přičemž disponuje jen polohou předních kol rovně nebo plný rejd (natočení) doprava nebo doleva
  • dálkové ovládání neumožňuje měnit jeho frekvenci, takže si s více modely současně nepojezdíte :-)

 

 
 

10.4.2009


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.