Kola Beadlock


projekt REVO CRAWLER Traxxas Revo, ByPS


Imex_tires_Maximizer_wheels_b.jpg
Přestože (nebo právě proto?!:-D) se profesně zabývám prací s počítači, mám nedůvěru k internetovému bankovnictví a tudíž i internetovému obchodování (s výjimkou dodávek objednaného zboží na dobírku). Uvnitř skrytu duše tuším:-D, že se za mou nechutí skrývá především má lenost, nicméně jsem uvítal nabídku služby Petra Škalouda (kterou poskytuje každému, kdo se rozhodne ji využít) a objednal si u něj pro svou přestavbu Traxxas REVO na Crawler mj. i pneumatiky IMEX k-Rock (číslo dílu: #7425) a kola Beadlock od firmy Maximizer.

Dalším z důvodů, proč jsem právě využil jeho služeb byla ta skutečnost, že ne každý internetový obchod má ve své nabídce mnou požadované zboží, ev. když ho v nabídce má, neprodává ho do České republiky. A Petr umí najít cestičky, jak za slušný peníz získat i takové zboží (což byl případ i pneumatik IMEX k-Rock, do kterých já se na první pohled zamiloval a odmítal se smířit s jakoukoli dostupnou náhražkou :-)
 

 
Kola Beadlock od firmy Maximizer jsou skutečné bead lock (v doslovném překladu: uzamčení, zajištění ráfkem), tj. pevně svírají pneumatiku mezi části děliteného disku tak, aby pneumatika neproklouzla ani při těch nejextémnějších zatíženích. Díky této konstrukci nepotřebujete lepidlo, které nerozebiratelně spojí pneumatiku s ráfkem - výměna pneumatiky, její vložky, samotného kola Beadlock nebo jeho částí je, ve srovnání s pracností odlepování pneumatik, dílem okamžiku.

Dlužno říci, že jako modeláře mě potěšila skutečnost, že samotné spojení těchto kol s pneumatikami IMEX k-Rock nebylo bez problému a že jsem musel nějakou chvilku laborovat, než jsem přišel na způsob, který mi vyhověl a o kterém je následující mé povídání.

 

 


maximizer.gif
Kola Beadlock se sestávají jednak ze 3 dílů dělitelného ráfku - nosné trubky a 2 upevňovacích kroužků, tvarovaných tak, aby sevřely patku pneumatiky. Dále z e samotného disku a šroubů (v mém případě 8 kusů), kterými se disk připojuje k nosné trubce ráfku a zároveň svírá patky pneumatiky mezi upevňovací kroužky a nosnou trubku ráfku.

Názornější, než jakkoli podrobný popis funkce je ale tato animace [WMV cca 1.6MB].

Pro jejich montáž s pneumatikami IMEX k-Rock jsem ještě potřeboval

  • imbusový klíč 3/32″ (0,091″, resp. 2,3mm)
  • nůžky na lexan a
  • 3 kusy šroubů M3×20mm s plochou hlavou.

 


2383866_IMG.jpg

2383869_IMG.jpg
Pneumatiky IMEX k-Rock (číslo dílu: #7425) se dodávají již s vloženou molitanovou vložkou, kterou Steve Slayden pro svůj Projekt REVO Crawler upravoval pro zvýšení adheze na extrémních nerovnostech ostřiháním. Já se rozhodl z téhož důvodu je na zkoušku vyjmout zcela. Molitan je ale velmi hustý a proto poněkud křehký, takže je třeba vložku vyjímat s maximální opatrností, jinak hrozí to, co potkalo mě u první, kterou jsem zlomil.
 

2383844_IMG.jpg

zamek_m.gif
Přes veškerou mou snahu se pneumatika, resp. její patka částečně uvolňovala ze sevření děleného ráfku. Vzhledem k tomu, že vybrání upevňovacích kroužků (kóta “a” na obrázku) je 6 mm a patka pneumatik 8 mm …
 

2383851_IMG.jpg

2383848_IMG.jpg
… začal jsem postupně ubírat materiál jednoho kroužku, až jsem se zastavil na rysce 3 mm (viz. obrázek napravo), o které jsem jednak usoudil, že proto jí tam nejspíš výrobce vytvořil a také proto, že stlačení patky o cca 0,5 mm považuji za hranici, kdy ještě princip kola Beadlock může fungovat.

Zpočátku jsem ubíral opatrně, a to tak, že jsem na rovnou desku položil smirkový papír (využíval jsem chvilek, kdy se manželka nedívala :-D a dělal to na desce kuchyňské linky) a krouživými pohyby jsem kroužek ubrušoval, přičemž jsem vždy po chvilce kroužek v ruce pootočil o cca 45 , abych tím eliminoval nerovnoměrný přítlak mé ruky.

Kroužky zbylých kol jsem pak už jen ostřihnul nůžkami na lexan co nejblíže k rysce a pak dočistil na smirkovém papíře.

I přesto ale chvíli po montáži část patky pneumatiky opět vyhřezla zpod disku, takže jsem nakonec ještě zmenšil vnitřní průměr příslušného kroužku vylepením 2 vrstev technické pásky (viz. pravý kroužek na obrázku), což konečně přineslo kýžený účinek.

Samozřejmě jsem vyzkoušel zmenšit vnitřní průměr i u nezkráceného kroužku, ale u něj to vyhřeznutí patky pneumatiky nezabránilo.


2383863_IMG.jpg

2383872_IMG.jpg

2383879_IMG.jpg
Vzhledem k tomu, že originální šrouby (POZOR, hlavy šroubů požadují imbusový klíč 3/32″, tj. 0,091″, resp. 2,3mm) přichycující disk k ráfku jsou na samém počátku montáže příliš krátké, přičemž nemají žádné vedení (viz. dřík šroubu na obrázku označený šipkou) a celá soustava je díky vlastnostem pryže pneumatiky velmi nestabilní, použil jsem 3 šrouby delší o 5mm (M3×20mm) s plochou hlavou k tomu, abych disk dostatečně usadil, a teprve pak jsem použil šrouby originální, kterými jsem nakonec nahradil i šrouby pomocné.

Disk jsem pak k ráfku připevnil postupným utahováním šroubů po obvodu po cca jedné otáčce, dokud jsem se nedostal až na doraz.

A na závěr pár žánrových obrázků podvozku s novými koly a pneumatikami:-)
2383888_IMG.jpg

2383883_IMG.jpg

2383885_IMG.jpg

2383890_IMG.jpg

2383891_IMG.jpg
 
17.3.2006

 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.