Výztužení lexanové karoserie


Jedním z důsledků, že model KYOSHO 4WD Xanavi Nismo Skyline vznikl jen drobnou úpravou podvozku modelu pro cestovní vůz rallye, je značný přesah karoserie před čelním nárazníkem.

Na jednu stranu to dává modelu jistý půvab, na druhou stranu ale vystavuje přední část lexanové karoserie enormnímu namáháni, a to především v místě největšího zeslabení výkroji podběhů předních kol, což mělo za následek, že se mi karoserie začínala v těch místech trhat.

Nejprve jsem zastavil šíření obou trhlin a pak jsem se pustil do zesílení namáhaných míst:

Pomocí kousků kancelářského papíru, které jsem přiložil k vnitřním stranám karoserie a postupně je ostříhal do vhodného tvaru, jsem si vyrobil šablony. Podle nich jsem z PET lahví vystříhnul výztuhy, které jsem pomocí pevnostní oboustranné lepící pásky přilepil zevnitř ke karoserii. To vše jsem nakonec z vnější strany ještě přelepil zbytkem pruhledne folie z obtisků.


vyztuha_lexan_ped_1a.jpg

vyztuha_lexan_ped_1.jpg
 

Dalším značně namáhaným místem lexanové karoserie je okolí otvorů sloužících k uchycení karoserie k podvozku. V okamžiku kdy se v tam začal lexan omačkávat a vznikaly trhliny jsem se začal pídit po tom, jak vyztužují karoserii zkušení modeláři.

Bylo mi doporučeno použít mechanicky odolnou lepící textilní pásku (před její aplikací je vhodné lepená místa na karoserii odmastit, např. lihem), která je běžně k dostání v drogeriích, železářstvích a především pak v supermarketech.


lexan_paska_2.jpg

lexan_paska_1.jpg
Zkušení modeláři údajně vylepují zevnitř celou lexanovou karoserii, a to ještě před první jízdou. Já ji použil zatím pouze v místech otvorů sloužících k uchycení karoserie k podvozku a potom na popraskaných a pomačkaných okrajích karoserie.

Vpodstatě od okamžiku vylepení odolává karoserie všem “příkořím”, kterým ji má řidičská nezkušenost vystavuje a dále se již nepoškozuje.


lexan_paska_3.jpg

Co je nového u kamarádů:

MoNaKo - MOdelařina NA KOleně
MoNaKo - veškeré informace (nejen) o modelech lodí
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.