Na počátku byla litografie


 
Kdysi dávno jsem na dovolené na Vysočině objevil v jakési galerii malého městečka litografie pana Jiřího Boudy. Při pohledu na ně mne ovanula vlna nostalgie, protože jsem původem z Prahy a ty nádherné obrázky znázorňovaly již neexistující pražské nádraží Těšnov s projíždějícími starými tramvajemi. A nejen to. Byl tam namalován i krásně modrý autobus RTO. Neodolal jsem a litografii zakoupil.

Tenkrát jsem ani netušil, jak dobře jsem investoval své finance. Litografie mi umožnila seznámit se s tvorbou pana Jiřího Boudy. Když jsem se pak doslechl, že zmíněný pán ve svých skoro sedmdesáti letech absolvoval na kole Svatojakubskou cestu z Prahy do Santiaga de Compostella a ještě o této výpravě napsal knížku s názvem “Poutnický deník”, neodolal jsem a vyslovil jsem mu písemně své uznání a obdiv.

Bohužel nedošlo k osobnímu setkání, neboť pan Jiří Bouda na následky jednoho svého cestovatelského zranění zemřel. Vzhledem k tomu, že jsem podobný cyklistický blázen, chtěl jsem tomuto člověku vzdát svým způsobem hold a rozhodl se, že absolvuji v jeho stopách stejnou cestu. Začal jsem tedy zkoumat, jak bych se dostal po ukončení cesty zpět do Čech. Nejvýhodnější by byla samozřejmě cesta zpět letecky. Na to, abych dosáhl na nějakou levnější letenku, tak bych ji však musel kupovat ve značném předstihu. Nikdo mi však nemůže zaručit, že se na letiště dostanu včas. Další možností byl také návrat českým kamionem. Tam mi však vadila nejistá doba návratu a hrozící časová ztráta při čekání na odvoz.

Nakonec jsem tedy vymyslel následující scénář : Pojedu s kamionem z Čech a povinnou část v délce cca 500 km na kolech do Santiaga absolvuji po části této pouti zvané Camino Frances. Když mi vyjde čas, tak zajedu ještě na Mys Finistere a pak absolvuji cestu do Čech ve stopách pana Jiřího Boudy a budu sbírat do jeho knížky originální razítka z míst, která navštívil. Podrobnosti své cesty jsem konzultoval s kamarádem Honzou, ale ten byl trochu zklamán tím, že nepojedu tím správným poutnickým směrem. Já jsem mu však oponoval sdělením :”Není důležitý cíl, ale cesta” a on mi na to odpověděl, že to je vlastně obrácená poutní cesta. A najednou tu byl super název: Svatojakubská cesta naruby

Čenda, L.P 4.4.2017

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:  • Žádné novinky nejsou dostupné.
RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.