Co mi přináší motorizace mých lehokol


 
Podrobně a v širších souvislostech se tomu tématu věnuji v příspěvku „Limity mé a mých (leho)kol“, takže tady nabízím jen stručný přehled přínosů:
 

 

 1. Motory mých lehokol (jak elektromotor původního “Havelíka”, tak i elektromotor a spalovací motor přívěsu CRAB mého lehokolového multihybridu na bázi AZUB MAX mi nejčastěji ze všeho usnadňovaly a usnadňují rozjezd lehokola, a to především do kopce. Ale i v městském provozu na křižovatkách je příjemné vědomí, že díky dopomoci elektromotoru zdržuji automobily za sebou co nejméně, přičemž na světelných křižovatkách snižuji po naskočení zelené jejich průjezdnost opravdu minimálně, a mnohdy vůbec ne.
   

  Za zmínku stojí, že díky použití elektromotoru při rozjezdu se např. můj syn i jeho kamarád naučili jezdit na mém lehokole AZUB MAX v podstatě na první našlápnutí - odpadla jim totiž fáze, kdy na počátku po prvním šlápnutí je třeba nasadit na šlapku i druhou nohu dříve, než lehokolo zpomalí natolik, že přestane fungovat stabilizující gyroskopický moment rotujících kol.

 2.  

 3. Pro delší vyjížďky mě pak motorizace mých lehokol především zbavila obavy z tak trošku ukřivděné, nicméně (alespoň mě) velice stresující bezmoci z docházejících sil při jízdě do dlouhých táhlých kopců, a především pak z občasného nevyzpytatelného protivětru, který dokáže z úseků absolvovatelných za normálních podmínek s minimální námahou vytvořit pomyslné strmé kopce, jejichž vrchol je v nedohlednu:-)
 4.  

 5. Motory mých lehokol, především ale ten spalovací přívěsu CRAB mého multihybridu na bázi AZUB MAX mi navíc poskytují uklidňující jistotu, že dojedu i v situaci, kdy mě zradí mé tělo - např. mé koleno pravé nohy dokáže fungovat maximálně cca hodinu, pak mu musím dát odpočinout, tj. z počátku tím, že šlape stále více levá noha, ale pak už musí (alespoň na čas, než se koleno vzpamatuje) nastoupit externí síla a chvíli „šlapat“ místo mě:-)
 6.  

 7. Díky motorizaci svého lehokolového multihybridu na bázi AZUB MAX tak absolvuji při každé jízdě fyzickou námahu odpovídající jízdě z kopců, po rovině a ev. do (pouze!) mírných kopců za daný čas.

  Rozhodně se ale neulejvám - např.