Co mi přináší motorizace mých lehokol


 
Podrobně a v širších souvislostech se tomu tématu věnuji v příspěvku „Limity mé a mých (leho)kol“, takže tady nabízím jen stručný přehled přínosů:
 

 

 1. Motory mých lehokol (jak elektromotor původního “Havelíka”, tak i elektromotor a spalovací motor přívěsu CRAB mého lehokolového multihybridu na bázi AZUB MAX mi nejčastěji ze všeho usnadňovaly a usnadňují rozjezd lehokola, a to především do kopce. Ale i v městském provozu na křižovatkách je příjemné vědomí, že díky dopomoci elektromotoru zdržuji automobily za sebou co nejméně, přičemž na světelných křižovatkách snižuji po naskočení zelené jejich průjezdnost opravdu minimálně, a mnohdy vůbec ne.
   

  Za zmínku stojí, že díky použití elektromotoru při rozjezdu se např. můj syn i jeho kamarád naučili jezdit na mém lehokole AZUB MAX v podstatě na první našlápnutí - odpadla jim totiž fáze, kdy na počátku po prvním šlápnutí je třeba nasadit na šlapku i druhou nohu dříve, než lehokolo zpomalí natolik, že přestane fungovat stabilizující gyroskopický moment rotujících kol.

 2.  

 3. Pro delší vyjížďky mě pak motorizace mých lehokol především zbavila obavy z tak trošku ukřivděné, nicméně (alespoň mě) velice stresující bezmoci z docházejících sil při jízdě do dlouhých táhlých kopců, a především pak z občasného nevyzpytatelného protivětru, který dokáže z úseků absolvovatelných za normálních podmínek s minimální námahou vytvořit pomyslné strmé kopce, jejichž vrchol je v nedohlednu:-)
 4.  

 5. Motory mých lehokol, především ale ten spalovací přívěsu CRAB mého multihybridu na bázi AZUB MAX mi navíc poskytují uklidňující jistotu, že dojedu i v situaci, kdy mě zradí mé tělo - např. mé koleno pravé nohy dokáže fungovat maximálně cca hodinu, pak mu musím dát odpočinout, tj. z počátku tím, že šlape stále více levá noha, ale pak už musí (alespoň na čas, než se koleno vzpamatuje) nastoupit externí síla a chvíli „šlapat“ místo mě:-)
 6.  

 7. Díky motorizaci svého lehokolového multihybridu na bázi AZUB MAX tak absolvuji při každé jízdě fyzickou námahu odpovídající jízdě z kopců, po rovině a ev. do (pouze!) mírných kopců za daný čas.

  Rozhodně se ale neulejvám - např. do kopce od Vltavy na Novodvorskou ulici, který při svých návratech domů zdolávám několikrát do týdne, v současnosti využívám o dvě kolečka těžší převod, než když jsem ho vyjížděl poprvé. Nicméně elektromotor mám při tom pokaždé spuštěný naplno:-)

   

  V praxi to znamená, že v současné době se svým lehokolovým multihybridem na bázi AZUB MAX za hodinu ujedu s dopomocí elektromotoru cca 23 km a s dopomocí spalovacího motoru přívěsu CRAB až cca 33km, což odpovídá tomu, jako bych bez dopomoci při stejné námaze ujel na trati bez strmých kopců cca 10 až 15km.
 8.  

 

14.8.2014


Co je nového u kamarádů:

RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.