Typy přídavných elektromotorů


 
Netuším, jestli i zde platí moudrost našich předků zhutnělá do výroku: “Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci”. Nicméně věřím, že především z hlediska účinnosti a kvality regulace (a tudíž i sofistikovanosti “příšlapu” a určitě i hospodárnosti využívání energie uložené v akumulátoru, tj. dojezdu kola na jedno nabití akumulátoru), budou dražší sady přídavných elektromotorů lepší.
 
Na druhou stranu cenové rozdíly mezi jednotlivými konstrukcemi, resp. výrobci, jsou tak propastné, že já se vydal cestou nejlevnějších konverzních sad, přičemž během zatím cca půlročního využívání způsobem, kvůli kterému jsem volil tak, jak jsem volil, jsem nenarazil na nic, co by mě přimělo litovat mého rozhodnutí. Popisu svých zkušeností s touto volbou jsem věnoval samostatný příspěvek:-)
 

 
Tak tedy, z konstrukčního hlediska lze přídavné elektromotory posuzovat z dvojího hlediska:
 

 • podle typu čidla, na základě jehož informace řídící jednotka určuje míru “příšlapu”
 • podle umístění motoru
 •  

 

Typy přídavných elektromotorů podle typu čidla
(na základě jehož informace řídící jednotka určuje míru “příšlapu”)

 

 • Pro úplnost na úvod zmíním, že amatérské konstrukce, tj. “dománica delánica”:-D, se vyznačují většinou tím, že čidlo ani řídící jednotku nemají:-)
 • U profesionálních pohonů jsou nejrozšířenější sady s PAS (Pedal Assist System) senzorem, což je ve své podstatě jednoduchý snímač, který vyhodnocuje rychlost otáčení pedálů. V případě toho mého (na obrázku) každý magnetických impulz čidla informuje řídící jednotku, že jsem pedály (resp. “trojtalíř”) pootočil o 72° (360°/5).
   
  Tato regulace se vyznačuje tím, že řídící jednotce trvá obvykle cca dvě sekundy, než vyhodnotí, že vám má elektromotor pomáhat, nebo naopak, že má se svou pomocí přestat:-) V praxi to vypadá tak, že první zhruba dvě šlápnutí jdou šlapky velice ztuha, načež vám kolo vyrazí vpřed s maximální akcelerací. Naopak, když při dojezdu např. ke křižovatce přestanete šlapat příliš blízko hranice křižovatky, má motor snahu vás do křižovatky vehnat:-) Naštěstí řídící jednotka okamžitě reaguje na pohyb brzdových páček:-)
   
  Přiznám se, že nejprve mi tato asistence na mém lehokole vadila a regulaci pomocí PAS senzoru jsem vůbec nezapínal. Časem jsem si ale zvykl, naučil se nezbytné předvídavosti a, protože se jedná o pro akumulátor energeticky nejnáročnější formu regulace (jelikož pomáhá trvale udržovat maximálně možnou cestovní rychlost), používám tento režim obvykle v okamžiku, když spěchám, blížím se k domovu a vím, že v akumulátoru mám ještě dost energie:-)
 •  

 • Nejkvalitnější, ale také nejdražší, jsou sady se snímači kroutícího momentu šlapání. Takový snímač dává řídící jednotce jednak okamžitou a zároveň naprosto jednoznačnou informaci o úsilí, které v daný okamžik věnujete svému šlapání, a tak na základě vaší předvolby, jak moc požadujete pomoc elektromotoru, dávkuje okamžitě takové množství elektrické energie tak, aby vám motor nepomáhal ani málo, ale především ani příliš moc.T