Lehorotoped - levný a účinný


Lehorotoped = horizontální rotoped
(Fitness Recumbent Exercise Bike)

 
 
Přestože trávím 3 až 4 večery týdně aktivním pohybem v tělocvičně, byl jsem nepříjemně překvapený, že v důsledku svého několikaletého “cyklistického” výpadku kombinovaného s nepříjemnou vlastností lehokola, že si nelze v kopci “stoupnout do pedálů”, byl pro mě každý trochu táhlejší nebo trochu strmější kopec nezdolatelnou překážkou :-(
 
Rozhodl jsem se to řešit dvěma způsoby:

  • jednak intenzivním tréninkem a posilováním svalů a kloubú - kupodivu při jízdě do kopce mi nechyběla ani tak síla ve svalech, ale zradila mě kolena, jejichž narůstající bolest mi velmi brzo nedovolila přenést sílu svalů do pedálů :-(
  • a pro krátkodobá odlehčení svalů a kloubů jsem své lehokolo vybavil přídavným elektromotorem.

V tomto příspěvku se budu věnovat popisu, jak posiluji své svaly a klouby, tj. vzniku svého lehorotopedu :-)
 

 
 
Průzkumem trhu jsem zjistil tři nepříjemné fakty:

  • ceny profesionálních “horizontálních rotopedů” jsou nechutně vysoké :-(
  • ani jeden z těchto “horizontálních rotopedů” neodpovídá ergonometricky mému lehokolu - všechny mají osu šlapek pod úrovní zadku. Kdežto u mého (jak je patrné z obrázku) leží osa šlapek nad rovinou sedáku.
  • nezanedbatelnou (především z hlediska obyvatele panelákového bytu) nepříjemnou vlastností pak je jejich náročnost na skladovací prostor :-(

 
Výsledkem bylo, že se budu muset vydat cestou konverze bazarového klasického rotopedu na rotoped “horizontální”. Inspiraci jsem hledal u tohoto lehokolového nadšence.
 
Jak je ale patrné z obrázku, ani jeho lehorotoped není nijak skladný :-(

 
Zakoupil jsem na Aukru levný použitý rotoped, který byl právě k mání, a protože se mi nechtělo investovat do pravé lehokolové sedačky, na smetišti jsem vyhledal kancelářskou židli s nastavitelným opěradlem, která měla ulámané nohy. Ponechal jsem si jen sedák a opěradlo a začal vymýšlet propojení s rotopedem, a to pokud možno takové, aby můj lehorotoped při skladování zabíral co nejmenší prostor :-)
 
Věřím na OSUD a on se mi za to občas odvděčuje tím, že mi v pravou chvíli strčí přímo pod nos to, co hledám :-)
 
V tomto případě mi hned na počátku mého snažení poslal spamový mail s nabídkou “posilovadla”, které tvarově velmi připomínalo posed lehokola.
Jak a co se s tím posiluje jsem nepochopil do dneška :-D, ale bylo mi hned jasné, že tvarově a ergonometricky je to přesně to, co hledám, přičemž k propojení obou přístrojů bude stačit je do sebe jen zaklesnou, takže z hlediska “sborky” a “rozborky” časově nenáročné, stejně jako z hlediska skladovacího prostoru jsou nároky mého lehorotopedu minimální možné :-)

A protože na lehokole je důležité dodržovat frekvenci šlapání, dokoupil jsem ke svému cyklocomputeru náhradní magnet, snímač “kadence” a další držák cyklocomputeru, který jsem přichytil na původní displej rotopedu, jak je patrné z následujícího videa.
 
Dobu, po kterou šlapu, kontroluji na hodinách nad televizním přístrojem, před kterým svůj lehorotoped provozuji a na kterém během šlapání sleduji televizní program nebo si pouštím nějaký svůj televizní záznam, protože, upřímně řečeno, se při tom šlapání jinak nebetyčně nudím! :-D

 

 
 

 

8.4.2014

 
 
 


Co je nového u kamarádů:

RC.305
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím.