Jak se co nejrychleji naučit jezdit na lehokole


 
Jakkoli i já (stejně jako většina nadšenců pro lehokola) na tvrzení „to musí být ale obtížné na tom jezdit!“ reaguji zkonstatováním, že nikoli, protože to je vlastně stejné jako na normálním kole, velmi dobře si vzpomínám na své začátky, kdy jsem si přímo fyzicky uvědomoval, že to platí až od rychlosti cca 9 km/hod! Což byla u mého prvního lehokola hranice, kdy gyroskopický moment rotujících kol dokázal sám o sobě stabilizovat polohu mého lehokola.
 
Takže při vzpomínce na mé začátky pilotování RC modelu motocyklu jsem i s lehokolem začal nejprve ze všeho trénovat právě udržování rovnováhy při co nejpomalejší jízdě.
 
 
Ostatně při mých začátcích jízdy na lehokole mi velmi často pomáhaly právě analogie s ovládáním mých RC modelů motocyklů prostřednictvím vysílače dálkového ovládání, a tak těm z vás, kteří chcete své lehokolo využívat nejenom intuitivně (kdy stačí vzít jen na vědomí, že to TAK funguje), ale zajímá vás i PROČ to tak funguje, doporučuji přečíst si následující tři mé příspěvky ze sekce „Jak na RC modely motocyklů“:

Nicméně, moje zkušenost je taková, že nemá smysl přemýšlet o tom, jak se s lehokolem udržuje rovnováha - mnohem dříve, než bych stačil domyslet, jak mám natočit řídítka, už bych dávno ležel na silnici:-D Spolehl jsem se proto na intuici a pud sebezáchovy, které nezávisle na rozumu (alespoň u mě) dokáží udržet mé lehokolo ve vzpřímené poloze.

Řekl bych, že platí (alespoň v mém případě určitě) stejná zásada, která platí i pro ovládání RC modelů motocyklů, tj. dbát na to, aby ruce na řídítkách (stejně jako prsty na páčkách dálkového ovladače RC modelů) byly jen uvolněně položené - žádné velké nebo prudké změny, ale jen jemné a povlovné pohyby.

Optimální pak je, spolehnout se na své lehokolo a moc mu do řízení nekecat:-D
 

Tady si dovolím malou odbočku:-) Když jsem si byl v Uherském Brodě vyzkoušet jízdu na AZUBech, abych se na základě této zkušenosti definitivně rozhodl pro koupi lehokola AZUB MAX, dozvěděl jsem se dvě zajímavé informace o zkušenostech pracovníků AZUBu:

  • Tou první je, že s jízdou na lehokole nemívají problém MOTOcyklisté. Obvykle se rozjedou (jako se to stalo i mně) na první, druhé našlápnutí. Zato klasickým cyklistům trvá mnohem déle, než jízdu (resp. rovnováhu) na lehokole zvládnou.
  • A tou druhou, pro mě neméně zajímavou, je ta, že MOTOcyklisté po vyzkoušení si lehokola u něj již obvykle i zůstanou, kdežto značná část klasických cyklistů, po ověření si, že jsou schopni jízdu na lehokole zvládat, nepociťují potřebu na něj z klasického kola přesedlat.

    Jinými slovy, z pohledu mé teorie o nezbytnosti k lehokolu dozrát, pak jízda na motocyklu vytváří a rozvíjí receptory nezbytné pro vnímání potěchy z lehokola. Kdežto klasické kolo vývoji a dozrávání těchto receptorů brání, ne-li je, pokud je jimi cyklista již vybaven, přímo utlumuje!:-D

 

Jak se rozjíždět na lehokole

 
Než popíši, jak docílit co nejrychlejšího zvládnutí rozjezdu na lehokole, nabídnu vám videozáznam mého cca absolutně 5. rozjezdu v pořadí na počátku mé le